Ο Μπαλαμώτης νικητής στον Olympus Marathon και ο Guillon στον Olympus Ultra

Runbeat Team   15:08 29-06-2024

Ο Βασίλης Μπαλαμώτης ήταν ο φετινός νικητής στον 20ό επετειακό Olympus Marathon που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Λιτόχωρο. Έγινε μεγάλη μάχη για την πρωτιά στον φετινό αγώνα και τελικά ο νικητής κρίθηκε στα δευτερόλεπτα πράγμα σπάνιο σε αγώνες trail μεγάλης απόστασης. Ο Μπαλαμώτης ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 4 ώρες, 44 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα, ενώ 47 δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Δημήτρης Σελέτης (4:45:13). Τρίτος ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με χρόνο 4:59:47.

Στην όγδοη θέση της γενικής τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Χριστίνα Γιαζιτζίδου με το χρονόμετρο να «γράφει» 5:43:44, ενώ δεύτερη ήταν η Μαρία Παπαποστόλου με 5:56:07 και τρίτη η Μαριαλένα Μπαρού με 6:00:44.

Ο αγώνας βρίσκεται σε εξέλιξη. Τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στον Olympus Ultra (71K, +5.550μ) που ξεκίνησε τα μεσάνυχτα του Σαββάτου πρώτος έφτασε στον τερματισμό ο Γάλλος Antoine Guillon με επίδοση 10:57:52. Δεύτερος ήταν ο Γιώργος Δημουλάς που τερμάτισε σε 11:00:13 και τρίτος ο Στέλιος Πετρούτσος με 11:04:41.

Νικήτρια είναι η Βικτώρια Γεωργοπούλου με χρόνο 14:53:15 και είναι η μόνη γυναίκα που έχει τερματίσει προς το παρόν.