Λίγες ώρες μετά την 5η θέση στο πανελλήνιο, νικητής στην Κόψη των Αετών ο Μανώλης Πούρικας!

Πάνος Κατσαρός   14:41 30-06-2024

Ένα αρκετά… δυνατό 24ωρο έζησε ο Μανώλης Πούρικας καθώς κατάφερε μέσα σε λίγες ώρες να ξεχωρίσει σε δύο εντελώς διαφορετικούς αγώνες.

Πιο συγκεκριμένα, ο Έλληνας δρομέας που βρίσκεται σε διαρκώς ανοδική πορεία, τερμάτισε το βράδυ του Σαββάτου (29/06) στην 5η θέση των 3.000 στιπλ στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου του Βόλου σημειώνοντας μάλιστα και νέο ατομικό ρεκόρ με 9:21.61. Λίγες ώρες αργότερα και συγκεκριμένα σήμερα (30/06) το πρωί, ο Πούρικας έλαβε μέρος και στον αγώνα «Στην Κόψη των Αετών» 14 χιλιομέτρων με 450 μέτρα θετική και 1.210 αρνητική υψομετρική και παρά την κούρασή του κατάφερε να κερδίσει με χρόνο 1:08:02.

Ο Πούρικας πραγματοποίησε δύο πολύ καλές εμφανίσεις σε λιγότερο από 24 ώρες σε δύο διαφορετικούς αγώνες, δείχνοντας ότι μπορεί και εντός και εκτός στίβου. Στη δεύτερη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Ανδρέας Μανέτας με 1:09:06, ενώ τρίτος ήταν ο Χρήστος Παρασκευάς με 1:14:00. Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Φωτεινή Μεϊντάνη με 1:20:03, παίρνοντας άλλη μία νίκη στη διοργάνωση του Olympus Marathon 2024 μετά από εκείνη στον αγώνα Vertical της Παρασκευής.

Δεύτερη τερμάτισε η Μαρία Μπουφέτη με 1:33:11, ενώ τρίτη τερμάτισε η Ροδάνθη-Νίκη Διαμαντέα με 1:35:31. Στον αγώνα Melindra Trail των 5 χιλιομέτρων νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Σακκας μετά την 2η θέση του στο Vertical, σημειώνοντας χρόνο 22:33. Από την πλευρά των γυναικών πρώτη τερμάτισε η Νεκταρία Μπούτση με 31:02.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.