Στους Ολυμπιακούς Αγώνες την… τελευταία στιγμή ο Cheruiyot!

Runbeat Team   11:01 16-07-2021

Ο Timothy Cheruiyot αν και είχε μείνει εκτός, πήρε τελικά την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Το «εισιτήριο» για το Τόκιο ήρθε… δια της πλαγίας οδού, καθώς ο 18χρονος Kamar Etyang που τερμάτισε στην δεύτερη θέση των Ολυμπιακών Trials δεν είχε κάνει τον απαραίτητο αριθμό anti-doping tests εκτός διοργανώσεων, όπως υποχρεούνται όλοι οι αθλητές.

Ο Cheruiyot είναι ο εν δυνάμει παγκόσμιος πρωταθλητής στα 1.500 μέτρα, ενώ ήταν τέταρτος στα Ολυμπιακά Trials της Κένυας και έμεινε αγωνιστικά εκτός. Σε κάθε περίπτωση όμως, ο αγώνας των 1.500 μέτρων των Ολυμπιακών Αγώνων αποκτά νέο ενδιαφέρον, καθώς ο Κενυάτης θα θέλει να πρωταγωνιστήσει και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.

Την περασμένη Παρασκευή, έτρεξε το καλύτερο «1.500άρι» του Ολυμπιακού κύκλου και ήλπισε ότι θα μπει στην Ολυμπιακή ομάδα με προσωπικό ρεκόρ 3:28.48. Άλλα μεγάλα φαβορί για το χρυσό μετάλλιο είναι ο Matthew Centrowitz, αλλά και ο τρομερός 20χρονος Jakob Ingebrigtsen.