Γλασκόβη 2024: Δεν τα κατάφερε ο Δουβαλίδης, τρομερός και έτοιμος για τελικό ο Τραΐκοβιτς

Runbeat Team   12:38 02-03-2024

Με επίδοση 7.79 ο Κώστας Δουβαλίδης τερμάτισε 6ος στην 3η προκριματική σειρά των 60μ. εμπ. κι έτσι ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκόβης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε ένα αργό ξεκίνημα που του στοίχισε μία καλύτερη θέση. Από την σειρά του την πρώτη θέση κατέκτησε ο Just Kwaou-Mathey με 7.52 και προκρίθηκαν επίσης οι Jakub Szymanski, Cameron Murray (7.61).

Φοβερή κούρσα έκανε ο Μίλαν Τραΐκοβιτς εκπροσωπώντας την Κύπρο στην 4η προκριματική σειρά τερματίζοντας πρώτος σε 7.59. Προκρίθηκαν επίσης οι David Yefremov (7.64) και Job Geerds (7.66).

Από την πρώτη σειρά ο Grand Holloway προκρίθηκε άνετα με χρόνο 7.43, ενώ το εισιτήριο πήραν και οι Shenglong Shu (7.76) και Richard Diawara (7.80).

Από τη δεύτερη σειρά προκρίθηκαν οι Wihem Belocian (7.47), Asier Martinez (7.62), David King (7.64).

Από την 5η σειρά προκρίθηκαν οι Lorenzo Ndele Simonelli (7.61), Enrique Loopis (7.66), Krzysztof Kiljan (7.67).

Από την 6η σειρά οι Trey Cunniningham (7.59), Jason Joseph (7.62), Michael Obasuyi (7.66).