Ευρωπαϊκό Βετεράνων: Βροχή τα μετάλλια στο Τορούν, τρία χρυσά και ένα χάλκινο χθες

Runbeat Team   9:25 22-03-2024

Οι εξαιρετικές επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου Βετεράνων συνεχίστηκαν και κατά τη χθεσινή πέμπτη μέρα των αγώνων που φιλοξενούνται στο Τορούν. Η Ελλάδα έφτασε τα 22 μετάλλια καθώς χθες η συλλογή αυξήθηκε με τρία χρυσά και ένα χάλκινο.

Φοβερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βασίλης Ανδρεάδης στο πένταθλο κατηγορίας Α70 κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με 3.814 βαθμούς, ενώ παράλληλα κατέρριψε το βαλκανικό ρεκόρ.

Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 10.53 τα 60μ., είχε καλύτερο άλμα στα 4.07μ. στο μήκος, πέρασε τα 1.51μ. στο ύψος και τερμάτισε σε 4:16.33 τα 1000μ.

Από τις παραπάνω επιδόσεις το 1.51μ. αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ κατηγορίας.

Στην ίδια κατηγορία πεντάθλου αγωνίστηκε και ο Παντελής Χρυσόχου που με 3.369 βαθμούς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το τρίτο του στη διοργάνωση.

Από εκεί και πέρα, ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ συνέχισε τη συλλογή μεταλλίων καθώς κατέκτησε το χρυσό στα 800μ. κατηγορίας Α95 με χρόνο 5:45.15. Το ίδιο συνέβη και με τον Παναγιώτη Δούση που ήταν πρώτος στα 800μ. Α90 με χρόνο 4:42.77. Ο τελευταίος κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Χατζηεμμανουήλ που ήταν 4:50.58.

Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε και η Μπριτζίτ Βαν Ντε Βίτζααρτ στον τελικό των 800μ. κατηγορίας Γ55 βελτιώνοντας το δικό της 2:57.07 που είχε πετύχει προχθές. Τερμάτισε σε 2:46.68 (επίδοση που αποτελεί και βαλκανικό ρεκόρ) και κατέλαβε την 7η θέση στο σύνολο.

Κατά τη χθεσινή ημέρα αγωνίστηκαν επίσης ο Μπασδέκης στο πένταθλο κατηγορίας Α65 όπου κατέκτησε την 6η θέση (οι επιδόσεις του 10.67-4.11-9.92-1.38-3:53,20). Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο Χαϊτίδης που ήταν 9ος (οι επιδόσεις του: 11.85-4.34-9.04-1.23-3:53,65).

Στον τελικό των 800μ. Α45 αγωνίστηκε ο Αρμάος που τερμάτισε σε 2:14.63, ενώ μόνο Κοκκίνης προκρίθηκε στον τελικό των 200μ. με χρόνο 22.64.

Υπήρξαν πολλές συμμετοχές στα προκριματικά και τρεις στα ημιτελικά. Πιο συγκεκριμένα:

Κατηγορία Α55: Ναζίρης 29.95, Παντελιδάκης 30.22

Κατηγορία Γ50: Τώρου 34.89

Κατηγορία Α50: Τσιώλης 26.22

Κατηγορία Α40: Μόσχης 24.70 (προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου με χρόνο 24.80 αποκλείστηκε από τη συνέχεια), Παπαϊωάννου 25.63

Κατηγορία Α45: Κυριαζάκος 24.96 (προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου με 24.94 δεν πήρε το εισιτήριο για τη συνέχεια)

Κατηγορία Α35: Κοκκίνης 22.77 (προκρίθηκε στα ημιτελικά και με χρόνο 22.64 στον τελικό).