Ένα ακόμη παγκόσμιο ρεκόρ από τον 95χρονο Κώστα Χατζηεμμανουήλ

Runbeat Team   9:26 21-03-2024

Τα 18 μετάλλια έφτασε εχθές η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου βετεράνων που διεξάγεται στο Τορούν. Κατά τη χθεσινή τέταρτη ημέρα της διοργάνωσης την παράσταση έκλεψε ξανά ο Κώστας Χατζηεμμανουήλ.

Ο γηραιότερος αθλητής του τουρνουά σημείωσε ένα ακόμη παγκόσμιο ρεκόρ κατακτώντας παράλληλα το χρυσό μετάλλιο στα 60μ. κατηγορίας Α95.

Ο κ. Χατζηεμμανουήλ τερμάτισε σε 13.72 βελτιώνοντας το παγκόσμιο ρεκόρ που ανήκε στον Φιλανδό Πέντιλα με 14.09. Να υπενθυμίσουμε ότι πριν δύο ημέρες είχε βελτιώσει το παγκόσμιο ρεκόρ και στα 400μ. Α95.

Τις εξαιρετικές εμφανίσεις του συνέχισε και ο Παναγιώτης Δούσης που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 60μ. Α90 με χρόνο 16.03.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μάριος Χριστοφορίδης στα 60μ. Α55 σημειώνοντας μάλιστα νέο βαλκανικό ρεκόρ. Τερμάτισε σε 7.50 και κατέκτησε το πρώτο του χρυσό σε αντίστοιχους αγώνες.

Οι επιτυχίες δε σταμάτησαν εκεί καθώς ο Παντελής Χρυσόχος ήταν δεύτερος στο τριπλούν Α70, ενώ το νικητήριο άλμα του στα 9.68μ. αποτελεί νέο βαλκανικό ρεκόρ.

Το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στην διοργάνωση πανηγύρισε η Μάγδα Ροϊλίδου στη σφαιροβολία Γ70 με καλύτερη βολή στα 9.40μ.

Από εκεί και πέρα, στο πένταθλο, ο Δεμέναγας στην κατηγορία Α55 έκανε μόνο σφαίρα (9.13μ.) καθώς ένα πρόβλημα τραυματισμού τον ανάγκασε να αποσυρθεί.

Ο Αγγελάκης στην κατηγορία Α40 τερμάτισε σε 11,05 στα εμπόδια, είχε καλύτερο άλμα στα 5.51μ. στο μήκος και καλύτερη βολή στα 9.21μ. στη σφαιροβολία. Στο ύψος δεν κατάφερε να έχει έγκυρη προσπάθεια και δεν πήρε βαθμό, ενώ δεν τερμάτισε στα 1000 μέτρα. Έτσι κατέλαβε την τελευταία θέση με 1508 βαθμούς.

Στα 800μ. Γ55, η Μπιρτζίτ Βαν Ντε Βίτζααρτ τερμάτισε σε 2:57.07 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ και προκρίθηκε στον τελικό. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ανήκε στην Βάινα με 3:32.60.

Στα 800μ Α45 ο Ιούλιος Αρμάος τερμάτισε σε 2:10.28 και προκρίθηκε στον τελικό, ενώ στην ίδια κατηγορία ο Χάρης Κωνσταντινίδης ήταν 16ος με χρόνο 2:15.16. Στην κατηγορία Α50 αγωνίστηκε ο Ανέστης Αποστολίδης όπου ήταν 17ος με χρόνο 2:18.01 και έμεινε εκτός συνέχειας.

Στο τριπλούν Α65, ο Ντεκαϊλό με καλύτερο άλμα στα 10.05μ. έμεινε εκτός μεταλλίων, ενώ στον ακοντισμό Α35 ο Βασιλειάδης ήταν 5ος με καλύτερη βολή στα 36.95μ.

Στου υπόλοιπους τελικούς των 60μ. που πραγματοποιήθηκαν είχαμε τις εξής επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών.

Στην κατηγορία Γ55, η Μουρατίδου ήταν 7η με χρόνο 8.92, στην κατηγορία Γ40 η Δράγαζη ήταν 7η με 8.45, στην κατηγορία Α40 ο Καραματσούκης ήταν 5ος με 7.37, στην κατηγορία Α35 ο Θ. Ζαρμακούπης ήταν 5ος με 7.24.