Runbeat Team   15:12 25-09-2023

Μεγάλη ήταν και φέτος η ανταπόκριση των δρομέων στον αγώνα μνήμης «Pella Half Marathon»- Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών που πραγματοποιήθηκε χθες (24/9) στα Γιαννιτσά Πέλλας.

Ο Δήμος Πέλλας σε συνεργασία με την Ομάδα Μαραθωνίου Γιαννιτσών θέλησαν να τιμήσουν τη μνήμη των 120 εκτελεσθέντων Γιαννιτσιωτών την 14η Σεπτεμβρίου 1944 κατά τη Γερμανική κατοχή στα Γιαννιτσά.

Στον ημιμαραθώνιο πήραν μέρος περισσότεροι από 130 δρομείς, ενώ νικητής αναδείχτηκε ο Mykhaylo Puzanov με χρόνο 1:19:03, ενώ ο Σπύρος Τσεκούρας ήταν δεύτερος με χρόνο 1:20:47 και στην 3η θέση τερμάτισε ο Στέλιος Στυλιανάκης με 1:20:59. Η Μαρία Λουκίδου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 1:40:37 και στο βάθρο ανέβηκαν επίσης οι Κρυσταλία Κουτσιμάνη (1:43:55) και Κυριακή Ουργαντζόγλου (1:46:50).

Το νήμα έκοψε ο Mykhaylo Puzanov στον «Pella Half Marathon» Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών runbeat.gr