Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 10ος Λαϊκός Αγώνας Δρόμου «Γεώργιος Αποστολάκης»

Runbeat Team   14:52 06-06-2022

Η ζέστη δε χάλασε τη… γιορτή που στήθηκε στη Νέα Φιλαδέλφεια με τη διεξαγωγή του 10ου Λαϊκού Αγώνα Δρόμου «Γεώργιος Αποστολάκης» που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 5/6.

Φέτος ο αγώνας ήταν διευρυμένος καθώς στο αγωνιστικό πρόγραμμα προστέθηκε ημιμαραθώνιος, ενώ πραγματοποιήθηκαν κανονικά και οι αγώνες 10 χιλιομέτρων, 1000 μέτρων και 550μ. για παιδιά.

Συγκινητική ήταν η τελετή έναρξης του αγώνα από μέλη της θεραπευτικής κοινότητας ΚΕΘΕΕΑ Παρέμβαση που με τα τύμπανά τους έδωσαν ένα ηχηρό μήνυμα: «Ναι στον Αθλητισμό -Όχι στα Ναρκωτικά»!

Ο ημιμαραθώνιος που προστέθηκε φέτος στο αγωνιστικό πρόγραμμα και συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων. Νικητής ήταν ο Μάριος Βασίλειος Πέτρου με 1:20:07, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε ο Rohi Oudiz με 1:22:34 και τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Φίλης με 1:25:21.

Η Νίκη Σαράντη ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με χρόνο 1:36:36, δεύτερη ήταν η Αγγέλα Αλμπάνη με 1:40:59 και την τριάδα συμπλήρωσε η Μαίρη Παπαγεωργίου με 1:43:59.

Τα αποτελέσματα στα 21 χιλιόμετρα

στα 10 χιλιόμετρα την πρώτη θέση κατέκτησε ο Γιώργος Σταμούλης με 34:34, ενώ ακολούθησαν ο Γιώργος Ζώτας με 36:33 και ο Κωνσταντίνος Ντίνου με 37:54.

Η Ναταλία Τσαμτσούρη έφτασε πρώτη στον τερματισμό από τις γυναίκες με χρόνο 47:06, δεύτερη ήταν η Χαρούλα Κιτσιοδήμου με 47:29 και τρίτη η Ευθυμία Ταρινίδου με 50:02.

Τα αποτελέσματα στα 10 χιλιόμετρα

Τέλος πραγματοποιήθηκε αγώνας 1 χιλιομέτρου για τους πιο αρχάριους, όπου πρώτος τερμάτισε ο Βασίλης Καδίτης με 3:36, ακολούθησαν δύο γυναίκες και συγκεκριμένα η Μαριαλένα Μόκκα και η Βασιλική Γκέκα με 3:43, ενώ τέταρτος στη γενική και δεύτερος άνδρας ήταν ο Γιώργος Μεγαλοοικονόμος με 3:59. Πέμπτη στη γενική και τρίτη γυναίκα ήταν η Καλλιόπη Μαυροπούλου με 4:02, ενώ την τριάδα των ανδρών «έκλεισε» ο Δημήτρης Κολυμπίρης με 4:02 επίσης.