9ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο Ξάνθης: Πρωταγωνιστές Ιατρουδέλης και Τσεκίνι

Runbeat Team   10:46 28-11-2023

Μαζική ήταν και φέτος η συμμετοχή στον 9ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο Ξάνθης καθώς περισσότεροι από 1500 άνδρες και γυναίκες όλων των ηλικιών πήραν μέρος στους δύο αγώνες που πραγματοποιήθηκαν.

Παράλληλα σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις. Ο Γιώργος Ιατρουδέλης έκοψε το νήμα στον ημιμαραθώνιο τερματίζοντας σε 1:10:00. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Δήμος Μαγγίνας με χρόνο 1:10:53 και τρίτος ήταν ο Θανάσης Σανέτσης με 1:14:48.

Στην Ξάνθη αγωνίστηκε και η Σόνια Τσεκίνι, η οποία κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 1:22:3, ενώ ήταν δέκατη στη γενική. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητριών ανέβηκε η Σουλτάνα Τόκα με χρόνο 1:26:17 και τρίτη ήταν η Desislava Vasileva με χρόνο 1:29:54.

Τα αποτελέσματα στον ημιμαραθώνιο

Ο Δημήτρης Συμεωνίδης ήταν πρωταγωνιστής στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 15:32. Την παράσταση, ωστόσο, έκλεψαν ο Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος και Λευτέρης Ανδρονικίδης που τερμάτισαν μαζί στη 2η θέση με χρόνο 15:47.

Από τις 447 γυναίκες που πήραν μέρος η Μαρία Λουκίδου ήταν ταχύτερη τερματίζοντας σε 17:47, ενώ δεύτερη ήταν η Εύη Τσιγγάνου με 19:09 και τρίτη η Κλεάνθη Κυριακίδου με 19:59.