Μεσογειακοί Αγώνες: 4η θέση και πρόκριση στο Ευρωπαϊκό για την ομάδα 4X400 – Ατομικό ρεκόρ και 4η θέση για τη Γναφάκη

Runbeat Team   23:41 01-07-2022

Μεσογειακοί Αγώνες:  4η θέση και πρόκριση στο Ευρωπαϊκό για την ομάδα 4X400 – Ατομικό ρεκόρ και 4η θέση για τη Γναφάκη

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές και αθλήτριες της Ελλάδας στη δεύτερη ημέρα των Μεσογειακών Αγώνων στο Οράν της Αλγερίας, με την ομάδα 4Χ400 της σκυταλοδρομίας να ξεχωρίζει.

Πιο συγκεκριμένα, την τέταρτη θέση κατέκτησε η ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών με τους Κώστα Ζήκο, Νίκο Παναγιωτόπουλο, Παναγιώτη Τριβυζά και Γιάννη Νυφαντόπουλο να τερματίζουν σε 39.10. Η ομάδα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, παρότι είχε κάποια μικρά λάθη στις αλλαγές και κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου σημειώνοντας την καλύτερη επίδοση της 15ετίας.

Τέταρτη θέση για την Γναφάκη με νέο ατομικό ρεκόρ

Η Δήμητρα Γναφάκη βρέθηκε πολύ κοντά στην κατάκτηση του μεταλλίου στους Μεσογειακούς Αγώνες του Οράν.

Η αθλήτρια στη δεύτερη ημέρα των αγώνων κατέλαβε την τέταρτη θέση στα 400 μ. εμπ. με 56.55 επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ, αφού βελτιώνει το 56.67, από τα Βενιζέλεια- Χανιά.

Η αθλήτρια παρότι είχε δείξει κουρασμένη στις τελευταίες της κούρσας, έκανε πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να κρατήσει τις δυνάμεις της μέχρι το τέλος χάνοντας το μετάλλιο στη γραμμή τερματισμού. Παράλληλα με τη σημερινή παρουσία πρόσθεσε επιπλέον βαθμούς στο ράνκιγνκ για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Μονάχου.

Η Ιταλίδα Ρεμπέκα Σαρτορί ήταν νικήτρια με 55.75 , ακολούθησε η Γαλλίδα Καμίλ Σερί με 56.01 και τρίτη, οριακά μπροστά από τη Γναφάκη, ήταν η Νουρά Εναντί (Μαρόκο) με 56.45 και νέο ατομικό ρεκόρ. Η Γναφάκη κατάφερε να πετύχει αυτή την εμφάνιση τρέχοντας μάλιστα από τον δεύτερο διάδρομο και έχοντας χτυπήσει αρκετά στο τρίτο εμπόδιο.

Καλές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές

Ο Αντώνης Μέρλος στον σημαντικότερα μέχρι σήμερα αγώνα της χρονιάς ξεπέρασε τα 2,22 μ. στο ύψος και κατέλαβε την τέταρτη θέση, προσεγγίζοντας και το ατομικό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου ταξίδεψε στο Οράν με φετινό 2,21 μ., ενώ μετά την επιτυχημένη προσπάθεια στα 2,22 μ. δοκίμασε στα 2,24 μ., όπου είχε καλές προσπάθειες.

Ο νικητής του αγώνα Μπιλέλ Αφέρ ξεπέρασε τα 2,24 μ., ενώ τα άλλα δύο μετάλλια έκλεισαν στα 2,22 μ., όμως, με καλύτερες προσπάθειες από τον αθλητή μας.

Μία ακόμη σταθερή εμφάνιση πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Βασιλική Χαϊτίδου, που ήταν τέταρτη στο μήκος με 6,34 μ. (-0,1). Η αθλήτρια του Νίκου Στυλιανίδη είχε ακόμη άλματα στα 6,27 μ., 6,16 μ., 6,19 μ., 6,20 μ. και 6,06 μ.

Ο Χρήστος Κοτίτσας και ο Χαρίδημος Ξενιδάκης έτρεξαν στον προκριματικό των 800 μ., όπου κατέλαβαν την 10η και 12η θέση αντίστοιχα. Ο Κοτίτσας μία εβδομάδα από το 1.47.00 σημείωσε 1.48.04 και συνέχισε τις γρήγορες κούρσες. Μια ανάσα από το ατομικό του ρεκόρ βρέθηκε ο Ξενιδάκης, που τερμάτισε σε 1.48.83, επίδοση που κοντά στο ατομικό του 1.48.63.

Την όγδοη θέση στη σφυροβολία κατέκτησε ο Κώστας Ζάλτος με βολή στα 69,26 μ., ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Ορέστης Ντουσάκης ήταν 9ος με 69,05 μέτρα.