Ημιμαραθώνιος Αρχαίας Ολυμπίας: Σιώπας και Ντεμέστικα έκοψαν το νήμα

Runbeat Team   9:27 01-04-2024

Περισσότεροι από 300 δρομείς πήραν μέρος στον Ημιμαραθώνιο Αρχαίας Ολυμπίας που πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο από τον σύλλογο «Μαραθώνιος Ολυμπίας», σε συνδιοργάνωση με τους Δήμους Αρχαίας Ολυμπίας, Πύργου και Ήλιδας.

Εκτός από τον ημιμαραθώνιο πραγματοποιήθηκαν επίσης οι αγώνες «Αυθεντικός Δόλιχος Δρόμος» απόστασης 4,8χλμ και «Δρόμος Αρχαία Ήλιδα-Αμαλιάδα», απόστασης 12,8χλμ.

Ο Νίκος Σιώπας ήταν ο νικητής του ημιμαραθωνίου τερματίζοντας σε 1:20:28, ενώ ακολούθησε ο Θεόδωρος Δημητρακάκης με 1:21:43 και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Γιαμαίος με 1:22:22. Το νήμα στις γυναίκες έκοψε η Χριστίνα Ντεμέστικα με χρόνο 1:38:15, ενώ μαζί τερμάτισαν οι Jo Manda και Σταυρούλα Μπάκα με 1:42:41 καταλαμβάνοντας την 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Στα 12,8χλμ την πρώτη θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Μεϊντής με χρόνο 45:02, δεύτερος ήταν ο Νίκος Σταθακόπουλος με 47:57 και τρίτος ο Αντώνης Κτσίκης με 51:30. Η Παναγιώτα Τόκα ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητριών τερματίζοντας σε 54:57, δεύτερη ήταν η Ελάνα Καπατσούλια με 1:01:13 και τρίτη η Μαρία Μονιωδή με 1:02:06.

Τέλος στον αγώνα των 4,8χλμ, ο Παναγιώτης Κυριακόπουλος πέρασε πρώτο τη γραμμή του τερματισμού σε 16:31, δεύτερος ήταν ο Λεωνίδας Θεοφυλακτόπουλος με χρόνο 16:51 και τρίτη η Παναγιώτα Τόκα που το Σάββατο ήταν νικήτρια και στον αγώνα των 12,4χλμ, με χρόνο 17:16.

Την τρίτη θέση στους άνδρες κατέκτησε ο Παναγιώτης Κουζής με χρόνο 17:46, ενώ δεύτερη ήταν η Κατερίνα Κωλέττη με 19:52 και τρίτη η Μαριάννα Βλαχογιάννη με 20:34.