Ιερουσαλήμ 2023: Πέμπτη θέση για Τριανταφύλλου και Γκάρτσιο σε επί κοντώ και τριπλούν αντίστοιχα

Runbeat Team   20:50 10-08-2023

Δεν επιφύλαξε άλλο μετάλλιο για την Ελλάδα η τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 που φιλοξενήθηκε στην Ιερουσαλήμ. Τριανταφύλλου και Γκάρτσιος που είχαν βλέψεις για ένα μετάλλιο δεν τα κατάφεραν κι έτσι η Ελλάδα ολοκλήρωσε την παρουσία της με απολογισμό δύο χάλκινα μετάλλια από τον Αντωνάτο στη σφαίρα και από την Καλλιμογιάννη στα 3000μ. Στιπλ.

Ο Γιάννης Γκάρτσιος πάλεψε για το μετάλλιο στον τελικό του τριπλούν, όμως έμεινε μακριά από το ατομικό του ρεκόρ και με καλύτερο άλμα στα 15.73μ. Κατέκτησε την 5η θέση. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε με άλμα στα 14.86μ., στη συνέχεια πήδηξε 15.55μ., 15.11μ., 15.72μ., 15.73μ., ενώ στην τελευταία του προσπάθεια ρίσκαρε για το μεγάλο άλμα και ήταν άκυρος. Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Εσθονός Βίκτορ Μοροζόφ με 16:45μ. που αποτελεί και νέο Ευρωπαϊκό ρεκόρ Κ20, στη 2η και 3η θέση κατέκτησαν οι Βούλγαροι Μποζιντάρ Σαραμπογιούκοφ (16.25μ.) και Λαχεζάρ Βαλχέβ (16:16μ.).

Έντονη ήταν η απογοήτευση στο πρόσωπο της Ηλιάννας Τριανταφύλλου, η οποία κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του επί κοντώ.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης πέρυσι στην κατηγορία Κ18 πήγε στην Ιερουσαλήμ με υψηλές βλέψεις και αποφασισμένη να επαναλάβει τον περυσινό της θρίαμβο. Δεν πήγαν, όμως, όλα όπως ήθελε κάτι που συμβαίνει στον αθλητισμό. Αφού ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 4.05μ. όταν ο πήχης ανέβηκε στα 4.15μ. είχε τρία άκυρα άλματα. Η 18χρονη άλτρια ξεκίνησε τον αγώνα της με έγκυρα άλματα στην πρώτη προσπάθεια από τα 3.70μ. που ξεκίνησε ο αγώνας και διαδοχικά ανέβηκε στα 3.90μ. Και 4.05μέτρα.

Η νεαρή πρωταθλήτρια από τις Σέρρες μετά την τρίτη άκυρη προσπάθεια της στα 4.15μ. ξέσπασε σε κλάματα.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σουηδή Σάρα Βίνμπεργκ βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ με 4.25μ., ενώ το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Λιθουανή Ρούγκλε Μικλισιούτε βελτιώνοντας το ρεκόρ της χώρας της με 4.15 μέτρα. Στην τρίτη θέση ήταν η Ιταλίδα Γκρέις Νάτσι με την ίδια επίδοση.

Στα 5000 μέτρα γυναικών η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη ήταν 22η με χρόνο 17:37.56, ενώ ο Κώστας Καραγιαννίδης ολοκλήρωσε τον αγώνα του στο δέκαθλο όπου πήρε την 24η θέση συγκεντρώνοντας 6.532 βαθμούς.