Ymittos Ultra Trail: Εντυπωσιακός ο Ελευθερίου, φοβερές αντοχές από όλους

Runbeat Team   9:27 09-04-2024

Εντυπωσιακό μπορεί να πει κανείς ότι ήταν το… ντεμπούτο του Ymittos Ultra Trail, ο οποίος πραγματοποιήθηκε για πρώτη χρονιά το περασμένο σαββατοκύριακο.

Σπουδαίοι υπεραθλητές με εμπειρία στους ορεινούς αγώνες πήραν μέρος στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο φημισμένο βουνό του Υμηττού στην Αργυρούπολη της Αθήνας.

Ο Δημήτρης Ελευθερίου ήταν για μία ακόμη φορά πρωταγωνιστής πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται. Στον «εξοντωτικό» αγώνα των 90χλμ ανταπεξήλθε με τον καλύτερο τρόπο κατακτώντας την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 12:07:59. Αρκετά πιο πίσω, ήταν ο Χρήστος Σακκάς που κατέλαβε τη 2η θέση με χρόνο 12:49:27 και τρίτος ήταν ο Θεόδωρος Κοτόπουλος που τερμάτισε 13:32:40.

Η Μυρσίνη Κολυφά ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 16:41:29 και ακολούθησαν η Φωτεινή Τσοχαντάρη με 18:51:28 και η Μαρούσα Φικία με 23:01:13. Οι δυσκολίες του αγώνα ανάγκασαν αρκετούς δρομείς να εγκαταλείψουν την προσπάθειά τους.

Συνολικά 91 δρομείς τερμάτισαν στον αγώνα των 20 χιλιομέτρων, όπου το νήμα έκοψε ο Κωνσταντίνος Φεφές με χρόνο 1:37:06. Δεύτερος ήταν ο Ιωάννης Λώλος με 1:41:02 και τρίτος ο Ιωάννης Τσιαμπούλας με 1:43:51.

Νικήτρια ήταν η Ιωάννα Δραμιτινού με χρόνο 2:03:45, δεύτερη η Νεφέλη Τίτα με 2:08:32 και τρίτη η Δέσποινα Βούτυρα με 2:12:04.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στον αγώνα των 10χλμ όπου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Κωνσταντίνος Παπαχαραλάμπους με χρόνο 43:25, δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Παπαγόρας με 44:40 και τρίτος ο Ευγένιος Ζακυνθινός με 49:03.

Η Ελένη Καβαλιεράτου ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε σε 59:16, τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Κατερίνα Σαπουνάκη με χρόνο 1:01:16 και στην 3η θέση τερμάτισε η Ελένη Μπαλάλα με χρόνο 1:02:20.