Tsaritsani Trail: Πρωτιές για Θεοδωρακάκο, Μπίκα, Νατσιόπουλο, Μπαρούτη, Τζιουργκάνο και Μηνά

Runbeat Team   16:56 09-04-2024

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή 7/4 ο καθιερωμένος ορεινός αγώνας Tsaritsani Trail που συγκεντρώνει το ενδιαφέρον πολλών έμπειρων και λιγότερο έμπειρων δρομέων.

Στον αγώνα «Koukouli Trail» απόστασης 32χλμ πρωταγωνιστής ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος, ο οποίος τερμάτισε άνετα πρώτος σε 3:01:15. Δεκαέξι λεπτά αργότερα (3:17:16) πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Χρήστος Παρμάκης κατακτώντας τη δεύτερη θέση, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Βασίλειος Αζέλης με χρόνο 3:17:50.

Εξαιρετική ήταν για μία ακόμη φορά και η Δήμητρα Μπίκα, η οποία τερμάτισε σε 3:34:54 κατακτώντας την 9η θέση της γενικής και την πρώτη των γυναικών. Η Ευθυμία Ματζερίδου ήταν δεύτερη με χρόνο 4:23:41 και η Καλλιόπη Πασσά τρίτη με χρόνο 4:24:35.

Συνολικά τερμάτισαν 145 δρομείς από τους 155 που ξεκίνησαν.

Στον αγώνα «Louki Trail» απόστασης 17 χιλιομέτρων το νήμα έκοψε ο Γιώργος Νατσιόπουλος τερματίζοντας σε 1:36:47. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Αθανάσιος Χατζής με χρόνο 1:44:09, ενώ τρίτη ήταν η Μαριαλένα Μπαρούτη, η οποία τερμάτισε σε 1:46:46 και φυσικά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των νικητριών. Τέταρτος τη γενική και τρίτος στην κατηγορία των ανδρών ήταν ο Δημήτριος Ζέρδαλης με χρόνο 1:47:52.

Η Χρυσούλα Βλησαρούλη κατέκτησε τη 2η θέση στις γυναίκες (ήταν ένατη στη γενική) με χρόνο 1:55:03, ενώ η Μαρίνα Μπουφέτη ήταν τρίτη με χρόνο 2:04:32.

Τέλος, στον αγώνα 9χλμ Alonaki Trail νικητής ήταν ο Δημήτρης Τζιουργκάνος με χρόνο 47:53, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Χρήστος Αγροδήμος με 52:16 και την Τρίτη ο Θωμάς Κοκκινίδης με 53:11. Η Ευαγγελία Μηνά ήταν νικήτρια με χρόνο 1:04:44, δεύτερη ήταν η Μελπομένη Χασιώτη με 1:09:16 και η Αναστασία Παππά τρίτη με 1:10:35.