Sfakia Sky Marathon: Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Δημήτρης Ελευθερίου

Runbeat Team   11:57 30-10-2023

Συνολικά 82 δρομείς πήραν θέση εκκίνησης στον Sfakia Sky Marathon απόστασης 44.2 χιλιομέτρων που πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου 28/10 στο Λουτρό Χανίων με διοργανωτή το αθλητικό σωματείο “Άρκαλος” και τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και του Δήμου Σφακίων.

Από αυτούς κατάφεραν να φτάσουν στον τερματισμό οι 72 έχοντας χρειαστεί να ξεπεράσουν αρκετές φορές τον εαυτό τους σε μία δύσκολη και απαιτητική διαδρομή που κινείται στα λευκά όρη και φτάνει ως την Ανώπολη.

Καταπληκτικό αγώνα έκανε ο Δημήτρης Ελευθερίου που χρειάστηκε 5 ώρες 22 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα για να φτάσει στον τερματισμό κατακτώντας πανηγυρικά την πρώτη θέση. Μαζί τερμάτισαν στη δεύτερη θέση Χρήστος Αγνουσιώτης και ο Φώτης Νατσίγκος με χρόνο 5:40:19, ενώ ακολούθησε η Μαρία Παπαποστόλου με 5:58:19. Ο Λεωνίδας Πιτ ήταν πέμπτος με 6:00:25, ενώ την πρώτη τριάδα των γυναικών συμπλήρωσαν η Guy Lilou με 6:56:30 και η Νικολέτα Γεραρδή με 7:24:16.

Εχθές Κυριακή 29/10 πραγματοποιήθηκε επίσης ο αγώνας Sfakia Vertical Run απόστασης 4,5χλμ και το Arkalaki Run συνολικής απόστασης 1 χιλιομέτρου για παιδιά.

Στον Vertical, στον οποίο συμμετείχαν 220 δρομείς, το νήμα έκοψε ο Θοδωρής Τσολάκης με χρόνο 36:01, ενώ δεύτερος ήταν ο Αντώνης Κωστάκης με 40:36 και τρίτος ο Λευτέρης Βιτσιλάκης με 43:43. Η Μαρία Παπαποστόλου μόλις ένα εικοσιτετράωρο από τη νίκη της στον μαραθώνιο, ήταν νικήτρια και στον αγώνα των 4,5 χιλιομέτρων τερματίζοντας σε 44:37, ενώ παράλληλα ήταν 6η στη γενική. Η Ιωάννα Μακρή ήταν η δεύτερη γυναίκα που τερμάτισε σε χρόνο 52:17 και Julia Maria Trilling κατέκτησε την 3η θέση με χρόνο 55:40.