Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» 2023: Άνετη νίκη του Παγουνάδη και της Τζαβάρα

Runbeat Team   11:22 18-09-2023

Ορισμένοι από τους κορυφαίους δρομείς ορεινών αγώνων συμμετείχαν στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν χθες (17/9) το πρωί στην Υπάτη Φθιώτιδας.

Ο Ορεινός Μαραθώνιος Οίτης «Ηρακλής» ξεπέρασε τις 120 συμμετοχές παρότι οι μετέχοντες είχαν να διανύσουν μία δύσκολη διαδρομή 42,3 χιλιομέτρων.

Ο πολύπειρος Θανάσης Παγουνάδης ήταν αυτός που τελικά έκοψε το νήμα φτάνοντας στον τερματισμό σε 4 ώρες, 35 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα. Τον ακολούθησε ένας ακόμη καταξιωμένος δρομέας, ο Βαγγέλης Νούλας με χρόνο 4:43:10 και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Θωμάς Ανδρούτσος με 5:04:49.

Η Νικολέτα Τζαβάρα ήταν η πρωταγωνίστρια του αγώνα κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 6:33:07. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Παναγιώτα Δημακάκου με 7:15:43 και στην τρίτη η Ελένη Κονιαράκη με 7:34:30.

Στον ημιμαραθώνιο Ελλέβορος 16,2 χιλιομέτρων, νικητής ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός με χρόνο 1:47:27 και ακολούθησε ο Ανδρέας Τσιάρας με 1:49:39, ενώ στην τρίτη θέση της γενικής τερμάτισε η Φωτεινή Μεϊντάνη, η οποία ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:52:03.

Τέταρτος στη γενική και τρίτος άνδρας ήταν ο Παναγιώτης Μοσχονάς με 1:52:56, ενώ το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν η Λεμονιά Παναγιώτου με 2:02:40 και η Ελισάβετ Παπαδήμα με 2:26:29.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε ο αγώνας Φαρμακίδες απόστασης 6,2 χιλιομέτρων, όπου το νήμα έκοψε ο Γιώργος Τσουμάνης με 41:42, δεύτερος ήταν ο Θανάσης Χάδος με 43:16 και τρίτος ο Πέτρος Παπαδήμας με 43:38. Η Αργυρώ Παπανικολάου ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:01:31, δεύτερη ήταν η Μάρτι Ζουγανέλη με 1:05:13 και τρίτη η Βασούλα Χατζή με 1:06:19.