Ο Τάσσης νικητής στα 10 χιλιόμετρα του 38ου Μαραθωνίου Αθήνας

Runbeat Team   17:36 13-11-2021

Ο Γιώργος Τάσσης ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του 38ου Μαραθωνίου Αθήνας καθώς έκοψε πρώτος το νήμα διανύοντας την απόσταση σε 30 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Αουγκούστ Πάππας με 31:09 και στην τρίτη ο Γιώργος Σταμούλης με 31:29.

Ο Γιώργος Τάσσης πέρασε το πεντάρι σε 15:53 ακολουθώντας τον Αουγκούστ Πάππας που ήταν πρώτος με πέρασμα στα 15:46. Οι δύο αθλητές έμειναν κοντά ως το φινάλε με τον Τάσση να κερδίζει έδαφος στο φινάλε φτάνοντας στη νίκη. Στην 4η θέση τερμάτισε ο Denis Gjura με χρόνο 31:40 και την πεντάδα έκλεισε ο Xhuliano Manko με 31:49.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Δεύτερος αγώνας: Νικητής ο Μιχάλης Πουζάνοφ

Στον δεύτερο αγώνα που ξεκίνησε στις 18:00, νικητής αναδείχθηκε ο Μιχάλης Πουζάνοφ με χρόνο 33:58. Ο αγώνας των 10 χιλιομέτρων έγινε σε δύο ενότητες για να μπορέσουν να λάβουν μέρος περισσότεροι δρομείς. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σταύρος Πέτσας με 39:37, ενώ ο Λουκάς Δρελλας πήρε την τρίτη θέση με 40:04.

Την πεντάδα των ανδρών συμπλήρωσαν οι Μάνος Παπαδάκης με 40:22 και ο Enzo Allevaro με τον ίδιο χρόνο.