Μεγάλη ανταπόκριση στους 1ους Αγώνες Ορεινού Δρόμου «Πιερίδες Μούσες 2023» (vid)

Runbeat Team   9:27 20-06-2023

Με τη συμμετοχή περίπου 200 δρομέων πραγματοποιήθηκαν το πρωί της Κυριακής 18/06 οι 1οι Αγώνες Ορεινού Δρόμου «Πιερίδες Μούσες 2023», που διοργάνωσε το Αθλητικό τμήμα του Κ.Α.Π.Α. Δήμου Βέροιας σε συνεργασία με τον Αθλητικό Πολιτιστικό Σύλλογο Ριζωμάτων Βέροιας και τον Ορειβατικό Σύλλογο Ριζωμάτων «Ο Γραπατσάγκαλος» στα Πιέρια Όρη, στο μυθικό βουνό των Εννέα Μουσών στα Ριζώματα Ημαθίας.

Η διοργάνωση περιλάμβανε έναν αγώνα 11,5χλμ και έναν 3,2χλμ. Οι δρομείς απόλαυσαν μία διαδρομή μέσα στο βουνό, σ’ ένα όμορφο φυσικό τοπίο, παρά τις αντίξοες συνθήκες, καθώς η διαδρομή ήταν λασπωμένη από την βραδινή βροχή.

Πρώτος νικητής στον αγώνα των 11,5χλμ ήταν ο Αυγουστίνος Κυριάκου (1.03.14) και ακολούθησαν οι Στέφανος Χαλκιάς (1.03.29) και Ιωάννης Τσικαδέρης (1.03.45). Νικήτρια ήταν η Μαριάννα Ρήγα (1.26,05), δεύτερη η Ειρήνη Καμπούρη (1.27,34) και τρίτη η Σμαρώ Φραγγοπούλου (1.28.20).

Στα 3,2 χλμ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν οι Τάσος Ροβυθάκης (18.46), Θωμάς Κούσκουρας (21.53) και Γιώργος Παπαδόπουλος (22.06) και στο βάθρο των νικητριών οι Ηλιάνα Γιαννακίδου (26.06) , Ευαγγελία Αγγελή (27.51) και Ελένη Βελιτσιάνου (29.39).

Σημείο εκκίνησης και τερματισμού ήταν το σχολικό κτίριο Γυμνασίου - Λυκείου Ριζωμάτων, όπου το μεσημέρι έγιναν και οι απονομές.