Μάριμπορ 2023: Μετάλλια για Ανδρεάδη, Σιδερένιο και Γεννίκη

Runbeat Team   22:43 28-07-2023

Εξαιρετικές εμφανίσεις από τους Έλληνες αθλητές σήμερα στο Φεστιβάλ Νεότητας που διεξάγεται στο Μάριμπορ, αφού κατέκτησαν τρία μετάλλια.

Ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης ήταν δεύτερος στα χαμηλά εμπόδια κάνοντας 52.70, που είναι η δεύτερη επίδοση της καριέρας του πίσω από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών Κ18 με 52.21. Ο αθλητής του Σοφιανού Τριάντου έκανε πολύ καλό αγώνα και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Νικητής με 51.79 ήταν ο Δανός Φρέντερικ Βο Ντε, που έκανε πολύ καλή επίδοση και τρίτος ο Σάββα Νόβικοβ (Εσθονία) 53.02. Ο Ανδρεάδης τις επόμενες ημέρες θα αναχωρήσει για την Ιερουσαλήμ για να τρέξει στα εμπόδια των Ανδρών Κ20 στο Ευρωπαϊκό της κατηγορίας.

Εξαιρετική παρουσία πραγματοποίησε και ο Νίκος Σιδηρένιος στη σφυροβολία των Ανδρών. Ο νεαρός αθλητής του Κώστα Κοροσίδη έστειλε τη σφύρα στα 73,41 μ. και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 70,95 μ. από φέτος. Ο νεαρός πανηγύρισε δικαίως την έκτη του βολή, που ήταν και αυτή που τον έβαλε στο βάθρο των νικητών. Ο 17χρονος είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 68,12 μ., 71,95 μ. και 68,77 μέτρα.

Ο Ούγγρος Αρμίν Ζαμπαντός με 78,92 μ. και ο Φινλανδός Ατού Κανγκασνιέμι με 75.09 μ. βρέθηκεν στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου.

Ο Πασχάλης Γεννίκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος. Ο νεαρός αθλητής ξεπέρασε τα 2,06μ. και ισοφάρισε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο είχε από πέρυσι. Ο ανερχόμενος άλτης, ο οποίος φέτος είχε περάσει τα 2,05μ., μετά το 2,06μ. είχε καλές προσπάθειες στα 2,09 μέτρα. Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα ανήκει για δεύτερη χρονιά στην κατηγορία ανδρών Κ18.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Πασκουερ με 2,12μ. και δεύτερος με 2,09μ. ήταν ο Τούρκος Κουντουμπάν.

Η μικτή ομάδα των κοριτσιών με τις Λυρή, Ντούγκου, Βαρελά και Ρούσσου τερμάτισε στην 5η θέση της σειράς της με 2.13.24 και η αντίστοιχη ομάδα των αγοριών (Ρεθυμνιωτάκης, Ανδρεάδης, Σπανουδάκης, Αλεξόπουλος) ήταν έκτη στη σειρά της με 1.58.78.

Η Ζωή Ράπτη στην πρώτη της συμμετοχή στην εθνική ομάδα κατέκτησε την έκτη θέση στο τριπλούν με 12,42 μέτρα. Η νεαρή απέκτησε πολύτιμες εμπειρίες ενόψει της συμμετοχής της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Νικήτρια με 13,42 μ. η Έρικα Σαρατσένι (Ιταλία) και ακολούθησαν οι Σλάχτα (Πολωνία) και Μπενιεσίτε (Λιθουανία) με 13,29 μ. και 13,11 μ., αντίστοιχα.