Μαραθώνιος Σιένα: Εξαιρετικός με ατομικό ρεκόρ ο Καραΐσκος, καλή εμφάνιση η Πριβιλέτζιο

Runbeat Team   11:40 11-04-2021

Σε έναν εξαιρετικό αγώνα, υπό ιδανικές καιρικές συνθήκες στην Τοσκάνη και στο αεροδρόμιο της Σιένα, οι Έλληνες αθλητές πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις με τον Παναγιώτη Καραΐσκο να πραγματοποιεί ατομικό ρεκόρ με χρόνο 2:17:58, τερματίζοντας στην 47η θέση της γενικής κατάταξης του Μαραθωνιου, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και η Γκλόρια Πριβιλέτζιο η οποία τερμάτισε στην 25η θέση της γενικής κατάταξης των γυναικών πραγματοποιώντας χρόνο 2:37:09

Οι Καραΐσκος και Πριβιλέτζιο πραγματοποίησαν έναν άψογο τακτικά αγώνα, όπως θα δούμε και από τα περάσματά τους, με τον πρώτο να καταρρίπτει το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 2:22:30, ενώ η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ που ήταν 2:35:31.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Erick Kiprono Kiptanui με χρόνο 2:05:47. Ο Κενυάτης δρομέας ήταν στο πρώτο γκρουπ αθλητών από την αρχή του αγώνα, ενώ έπειτα από το 35ο χιλιόμετρο ξέφυγε από τους υπόλοιπους μαζί με τον Αιθίοπα Abdi Fufa ο οποίος τερμάτισε στη δεύτερη θέση (2:05:57) και τον Μαροκινό Elgoumri Othmane (2:06:18).