Runbeat Team   14:34 26-09-2023

Αν και μετράει μόλις δύο χρόνια ζωής το «Karpenissi Trail 2023» συγκέντρωσε αρκετές συμμετοχές και μάλιστα με την παρουσία σπουδαίων δρομέων του ορεινού τρεξίματος.

Ανάμεσά τους και ο Γιώργος Διαλεκτός, ο οποίος σημείωσε ρεκόρ διαδρομής στον Lakomata Trail απόστασης 13χλμ με χρόνο 1:26:51! Έναν αγώνα με δύσκολη διαδρομή και υψομετρική 1000μ.

Αντίστοιχα δύσκολη ήταν η διαδρομή και στον Kaliakouda trail απόστασης 26χλμ που είχε ως εκκίνηση το Μεγάλο Χωριό και εκτυλίχθηκε στα μονοπάτια της Καλιακούδας. Εκεί πανηγυρικά νικητής ο Δημήτρης Ελευθερίου που τερμάτισε σε 2 ώρες 53 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα! Εντυπωσιακή ήταν και η Φωτεινή Μεϊντάνη, η οποία τερμάτισε στη 2η θέση της γενικής, ήταν φυσικά νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 3:19:38. Τρίτος στη γενική και δεύτερος άνδρας ήταν ο Αργύρης Ιωάννης που τερμάτισε σε 3:34:41, ενώ τέταρτη ήταν η Λεμονιά Παναγιώτου που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητριών με χρόνο 3:38:14. Την 3η θέση στους άνδρες κατέκτησε ο Βασίλης Καγκιουζής με 3:39:16 και την αντίστοιχη θέση στις γυναίκες η Αρτεμισία Μαρτζούκου με 4:32:35.

Karpenissi Trail 2023: Ρεκόρ διαδρομής ο Διαλεκτός στα 13χλμ, εντυπωσιακός ο Ελευθερίου στα 26χλμ runbeat.gr

Όπως αναφέραμε και στην αρχή, στον Lakomata trail νικητής ήταν ο Γιώργος Διαλεκτής, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Χρήστος Κυριαζάκος με 1:30:27 και τρίτος ήταν ο Αντώνης Μαντζιούτας με 1:34:39. Η Σταυρούλα Αγγελοπούλου έκοψε το νήμα των γυναικών και ήταν 8η στη γενική με χρόνο 1:58:27. Δεύτερη ήταν η Ελισάβετ Παπαδήμα με 2:05:57 και τρίτη η Εύα Γκεσούλη με 2:11:02.

Τέλος, στον αγώνα Gavros trail απόστασης 6χλμ έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στον Σωτήρη Κάτσαρη και τον Ηλία Αποστόλου για την κατάκτηση της πρώτης θέσης με τον πρώτο να τερματίζει σε 49:21 και τον δεύτερο σε 49:27. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ηλίας Παρούτσας με χρόνο 50:50. Νικήτρια ήταν η Μυρτώ Κρίτσοβα με χρόνο 1:05:29, δεύτερη ήταν η Δήμητρα Αναγνωστάκη με 1:07:26 και τρίτη η Σεβαστή Τσολακίδου με 1:08:01.