Ημιμαραθώνιος «ο Δρόμος του Επαμεινώνδα»: Πρωτιά για τον Γεωργόπουλο και την Χαχλάκη

Runbeat Team   20:03 18-09-2023

Με μεγάλη επιτυχία και μαζική συμμετοχή πραγματοποιήθηκε ο ημιμαραθώνιος «Δρόμος του Επαμεινώνδα», ο τέταρτος αγώνας του 2ου Sterea Run, που συνδιοργάνωσαν η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και ο Δημοτικός Οργανισμός Θήβας, με τη συμβολή του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Μαραθωνοδρόμων (ΣΔΥΜ) Θήβας.

Περισσότεροι από 500 μικροί και μεγάλοι δρομείς μετείχαν στους αγώνες της διοργάνωσης, η οποία διεξήχθη χθες στα Λεύκτρα Βοιωτίας.

Στον ημιμαραθώνιο ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος είχε τις περισσότερες αντοχές και κατάφερε να κατακτήσει την πρώτη θέση τερματίζοντας σε 1:24:13. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε στη 2η θέση ο Φάνης Κατσικάς (1:24:54) και την πρώτη τριάδα έκλεισε ο Stan Fijnaut με 1:26:24.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες πανηγύρισε η Μελίνα Χαχλάκη με 1:45:13, δεύτερη ήταν η Ρίτσα Μπαρότα με 1:45:31 και τρίτη η Ελένη Μπίσκα με 1:46:42.

Πραγματοποιήθηκε επίσης αγώνας 6,8 χιλιομέτρων, όπου πρώτος ήταν ο Μάριος Αναγνώστου με χρόνο 22:43, δεύτερος ήταν ο Μάνος Μοίρας με 26:10 και τρίτος ο Παναγιώτης Εμμανουηλίδης με 26:27. Τέταρτος ήταν ο Βασίλης Σμπιλίρης με 26:44 και τρία δευτερόλεπτα αργότερα (26:47) τερμάτισε στην 5η θέση η νικήτρια του αγώνα Μαργαρίτα Φρυγανιώτη. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των νικητριών ανέβηκε η Σπυριδούλα Σούμα με 30:01 και στο τρίτο οι Ράνια Κορόζη και Κατερίνα Κλεφτογιάννη που έφτασαν μαζί στον τερματισμό σε 33:20.