Ημιμαραθώνιος Κωνσταντινούπολης: Ρεκόρ κούρσας από τον Kwemoi – Πολύ καλή παρουσία από τον Θ. Πρεπούδη (Vid)

Runbeat Team   12:20 27-03-2022

Πολύ καλές επιδόσεις σημειώθηκαν στον Ημιμαραθώνιο της Κωνσταντινούπολης σήμερα (27/03) το πρωί, σε έναν αγώνα που έγινε με μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων.

Ο Κενυάτης Rodgers Kwemoi πήρε τη νίκη στον αγώνα με χρόνο 59:15, που αποτελεί ρεκόρ κούρσας, ενώ στις γυναίκες, η Hellen Obiri επιβεβαίωσε με ευκολία τον τίτλο του φαβορί.

O Kwemoi έκανε ατομικό ρεκόρ για ένα δευτερόλεπτο, τερματίζοντας λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα από τον συμπατριώτη του, Daniel Mateiko που τερμάτισε σε 1:00:05. Τρίτος τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης, Emmanuel Bor με 1:00:20.

Πολύ καλή παρουσία είχε στον αγώνα ο Θανάσης Πρεπούδης, ο μοναδικός Έλληνας που έλαβε μέρος στον Ημιμαραθώνιο. Ο Έλληνας δρομέας τερμάτισε στην 113η θέση με χρόνο 1:23:21, έχοντας περάσει τα πρώτα 5 χιλιόμετρα σε 19:39, τα 10 σε 39:15, τα 15 σε 59:02 και τα 20 χιλιόμετρα σε 1:19:03, πριν φτάσει στο τέλος.

Η Obiri ήταν η νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:04:48, ο οποίος δεν είναι ο κορυφαίος στη διοργάνωση, καθώς η Ruth Chepngetich είχε κάνει καλύτερο χρόνο το 2021 στη νίκη της με 1:04:22. Δεύτερη στις γυναίκες τερμάτισε η Tsehay Gemechu με 1:05:52 και τρίτη η Bekelech Gudeta με 1:06:35.