Ιερουσαλήμ 2023: Προκρίσεις για Μαντζουράνη, Παπαναστασίου, Αντωνάτο, Καμπίτση και Τριανταφύλλου

Runbeat Team   12:17 08-08-2023

Προκρίσεις και καλές επιδόσεις ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων αθλητών και Ελληνίδων αθλητριών κατά το σημερινό (8/8) πρωινό πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 που διεξάγεται στην Ιερουσαλήμ.

Η Ηλιάννα Τριανταφύλλου πήρε μία ευκολία πρόκριση για τον τελικό του επί κοντώ. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία Κ18 πέρυσι στην Ιερουσαλήμ ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια όλα τα άλματα της και έδειξε ικανή να είναι και πάλι στο βάθρο μιας μεγάλης διοργάνωσης. Ξεκίνησε τον αγώνα της με 3.60μ. και διαδοχικά ανέβηκε στα 3.80μ., 3.90μ. και τελικά στα 4.00 μέτρα. Η Τριαντάφυλλου και η Ολλανδή Μαρίν Κιφτ ήταν αυτές που ξεπέρασαν με τις πρώτες προσπάθειες όλα τα ύψη στον προκριματικό.

Καλό αγώνα έκανε και η Ευγενία-Μαρία Παναγιώτου που κατέλαβε τελικά την 14η θέση με 3.90μ., ενώ στην συνέχεια είχε άκυρες προσπαθείς στα 4.00 μέτρα. Μάλιστα εάν η νεαρή πρωταθλήτρια είχε ξεπεράσει με την πρώτη προσπάθεια τα 3.90μ. θα είχε πάρει την πρόκριση για τον τελικό.

Η Αλίνα Φλώρου-Δημητριάδου ήταν η άτυχη της ημέρας. Η νεαρή άλτρια του επί κοντώ κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ένιωσε έντονες ενοχλήσεις στη μέση της, σε έναν τραυματισμό που την ταλαιπωρεί εδώ και καιρό και έτσι δεν κατάφερε να αγωνιστεί.

Μια βολή ήταν αρκετή για τον Άγγελο Μαντζουράνη προκειμένου να κλείσει “εισιτήριο” για τον τελικό της σφυροβολίας. Ο νεαρός αθλητής στην πρώτη του προσπάθεια στο Β’ προκριματικό γκρουπ της σφυροβολίας μπήκε αποφασισμένος και έστειλε την σφύρα στα 77.16 μέτρα. Το όριο πρόκρισης για τον τελικό ήταν στα 77 μέτρα. Ο 19χρονος πρωταθλητής ήταν αυτός που σημείωσε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό.

Η Ελλάδα όμως έχει έναν ακόμη λόγο για να χαίρεται καθώς την πρόκριση για τον τελικό πήρε και ο Γιώργος Παπαναστασίου. Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνίστηκε στο Α’ γκρουπ και με τα 69.63μ. που σημείωσε στον προκριματικό πήρε την 10η θέση στο σύνολο και κατά συνέχεια την πρόκριση για τον τελικό.

Ο Σοφοκλής Κουβεδάκης ήταν ο τρίτος εκπρόσωπος της χώρας μας στον προκριματικό της σφυροβολίας. Και η αλήθεια είναι ότι η πρόκριση στον τελικό χάθηκε στις λεπτομέρειες καθώς ο αθλητής της χώρας είχε καλύτερη βολή στα 66.45μ. που του έδωσαν την 15η θέση με την 12άδα να κλείνει στα 68.17μέτρα.

O Δημήτρης Αντωνάτος πήρε την πρόκριση για τον τελικό της σφαιροβολίας με την 4η καλύτερη επίδοση του προκριματικού και νέο ατομικό ρεκόρ με βολή στα 19.30 μέτρα.

Ο Αντωνάτος με τα 19.30μ. έδειξε ότι τα 19.46 μ. που είναι το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας Κ20 και κατέχει ο Οδυσσέας Μουζενίδης δεν είναι μακριά. Την καλύτερη βολή των προκριματικών σημείωσε ο Γερμανός Λάσε Σουλτζ με 20.00 μέτρα.

Στον ημιτελικό των 200 μ. πήρε την πρόκριση ο Γεράσιμος Καμπίτσης. Ο νεαρός σπρίντερ πήρε μέρος στην τρίτη προκριματική σειρά όπου τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 21.49 (3,4). Ο Καμπίτσης σημείωσε τον 15ο καλύτερο χρόνο των προκριματικών και έτσι την Τετάρτη (9/8) θα πάρει θέση στην εκκίνηση του ημιτελικού στις 11:30.

Ένα χτύπημα στο τελευταίο εμπόδιο πριν τον τερματισμό στέρησαν από τον Πέτρο Παπαγιάννη την πρόκριση του στον ημιτελικό των 400μ. με εμπόδια. Ο νεαρός πρωταθλητής μπαίνοντας στην τελική ευθεία ήταν μέσα στην τριάδα όμως χτύπησε στο τελευταίο εμπόδια και τερμάτισε πέμπτος στην σειρά του με 52.86. Επίδοση που του έδωσε την 25η θέση στο σύνολο με τους 24 να παίρνουν την πρόκριση για τον ημιτελικό.

Ο Νίκος Σφακιωτάκης αγωνίστηκε στην πρώτη προκριματική σειρά και πήρε την έβδομη θέση στη σειρά του και την 26η θέση στο σύνολο. Ο νεαρός αθλητής τερμάτισε σε 53.11. Η ελληνική παρουσία στον προκριματικό των 400μ. εμπ. ολοκληρώθηκε με την συμμετοχή του Βλαδίμηρου Ανδρεάδη. Ο 17χρονος αθλητής τερμάτισε σε 55.06 στην τέταρτη προκριματική σειρά και πήρε την 36η θέση στο σύνολο. Ο Πέτρος Παπαγιάννης περίπου δύο ώρες μετά την συμμετοχή του στον προκριματικό των 400 μ. εμπ. πήρε μέρος και στον προκριματικό των 200 μέτρων. Μετά από δύο άκυρες εκκινήσεις που δόθηκαν στην κούρσα, ο Έλληνας σπρίντερ έφυγε από το βατήρα του αλλά στα πρώτα μέτρα της κούρσας ένιωσε ενοχλήσεις στο πόδι του και σταμάτησε.

Η Κατερίνα Νατσιοπούλου αγωνίστηκε στην τρίτη προκριματική σειρά των 400μ. εμπ. από τον πρώτο διάδρομο. Η 18χρονη αθλήτρια τερμάτισε σε 62.87 πήρε την όγδοη θέση στη σειρά της και την 29η στο σύνολο. Τον ταχύτερο χρόνο των προκριματικών σημείωσε η Ουκρανή Όλια Μασανιένκοβα τερματίζοντας σε 57.30.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο απογευματινό πρόγραμμα όπου ξεχωρίζει η συμμετοχή του Χρήστου Χήτα στον τελικό του μήκους και της Μελίνας Ζάραγκα στον τελικό του τριπλούν.