Έκανε το «2 στα 2» και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. Τ36 στο Μαρόκο ο Λουκάς Πρωτονοτάριος!

Runbeat Team   16:01 12-03-2023

Μετά το ασημένιο στα 100μ. Τ36, ο Λουκάς Πρωτονοτάριος κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο, αυτή το φορά το χάλκινο, στα 400μ. Τ36, χθες (Σάββατο, 11/3), στο Grand Prix του Μαρόκου (Marrakech 2023 Grand Prix).

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε το «2 στα 2» και μάλιστα βελτιώνοντας το προσωπικό του ρεκόρ στο αγώνισμα με χρόνο 1:04.75. Το προηγούμενο ήταν 1:04:80 και κρατούσε από το 2014, που είχε πετύχει στην Ελβετία.

Την πρώτη θέση και το 2ο χρυσό κατέκτησε ο Μαροκινός Ανας Σικούκ με χρόνο 1:02.12, με έναν συμπατριώτη του τον Ζακαρία Νάια να τερματίζει 2ος και να κατακτά το αργυρό μετάλλιο σε 1:04.14, βελτιώνοντας και αυτός την ατομική του επίδοση.