Ευρωπαϊκό και πανελλήνιο ρεκόρ στα 1500μ. Τ44 από τον Δημήτρη Οικονόμου

Runbeat Team   11:37 23-03-2024

Με τον καλύτερο τρόπο άνοιξε για την Ελλάδα η αυλαία του Γκραν Πρι Παρά-Στίβου που διεξάγεται στο Τζέζολο της Ιταλίας.

Ο Δημήτρης Οικονόμου έκλεψε την παράσταση κατά τη χθεσινή πρώτη ημέρα της διοργάνωσης σημειώνοντας νέο Ευρωπαϊκό και πανελλήνιο ρεκόρ στα 1500μ. κατηγορίας Τ44, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές που αγωνίστηκαν.

Στα 1500μ. Τ44 ο Δημήτρης Οικονόμου έκανε μία εξαιρετική κούρσα τερματίζοντας σε 7:09.99, επίδοση που αποτελεί νέο ευρωπαϊκό ρεκόρ.

Το προηγούμενο ανήκε και πάλι σε Έλληνα και συγκεκριμένα στον Νίκο Χριστοδούλη (8:12.17) από τις 2/8/2020. Επίσης αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ καθώς βελτίωσε το δικό του  8:01.16 που είχε πετύχει στις 10/7/22. Ο Οικονόμου ήταν 2ος πίσω από τον Ντάρβιν Βαγιέχο από το Εκουαδόρ, που τερμάτισε σε 5:07.25.

Στο μήκος Τ37 ο Δημήτρης Γιαλούρης πήρε την 4η θέση με άλμα στα 4.66μ. (-1,3 άνεμος).

Στο ακόντιο F41 ο Νίκος Ραφαήλ Ντίσιος με βολή στα 24.74μ. πήρε την 6η θέση. Στις κατηγορίες F42/44/46/63/64 ο Φώτης Ντίμερης πήρε την 8η θέση με βολή στα 31.57μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής όμως με τη βολή αυτή κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Στρατιωτικό πρωτάθλημα Παρά-Στίβου, που διεξάγεται παράλληλα.

Στην κορίνα F51 ο Ιωάννης Ζάχος με βολή στα 21.52μ. πήρε την 6η θέση.