Ρεκόρ διαδρομής στον μαραθώνιο Ρόδου από τον Κενυάτη Moses με 2:16:08!

Runbeat Team   11:12 21-04-2024

Ο Μαραθώνιος Ρόδου μεγαλώνει συνεχώς και αυτό αποδεικνύεται και από την σημερινή διοργάνωση, όπου εξαιρετικοί αθλητές έδωσαν το παρών στο νησί του Αιγαίου, πραγματοποιώντας τρομερές επιδόσεις.

Πρώτος και… καλύτερος ήταν ο Κενυάτης Kurgat Kiptoo Moses που σημείωσε νέο ρεκόρ διαδρομής με 2:16:08. Μάλιστα, ο μεγάλος νικητής του 9ου μαραθωνίου τόνισε ότι του χρόνου θα επισκεφτεί την Ρόδο με φίλους του δρομείς από την Κένυα, με στόχο να τρέξουν μαζί και να σπάσουν ξανά το ρεκόρ!

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Charles Thomas με 2:27:46 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Πολωνός Dominik Malik με 2:52:56. Στην τέταρτη θέση, αλλά και πρώτος ανάμεσα στους Έλληνες τερμάτισε ο Παναγιώτης-Στυλιανός Δημητρίου με χρόνο 2:54:43.