11ος Ημιμαραθώνιος Αθήνας: Πρωταθλητής Ελλάδας για 5η φορά ο Παναγιώτης Καραΐσκος με 1:07:59!

Πάνος Κατσαρός   10:10 19-03-2023

Σε έναν εντυπωσιακό αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο μέρος του, ο Παναγιώτης Καραΐσκος πήρε τη νίκη στον 11ο Ημιμαραθώνιο Αθήνας, και παράλληλα κατέκτησε για 5η φορά το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου με χρόνο 1:07:59. Ο αγώνας ήταν για… δύο, με τον Παναγιώτη Καραΐσκο και τον Δημήτρη Τσάκαλο να δίνουν μία μεγάλη μάχη και τη νίκη να κρίνεται στο τελευταίο χιλιόμετρο.

Ο Δημήτρης Τσάκαλος τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 1:08:07, ενώ ο νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας, Χαράλαμπος Πιτσώλης τερμάτισε τρίτος σε 1:08:33. Την πεντάδα έκλεισαν οι Γιάννης Ζερβάκης (1:10:16) και Γιώργος Μίνος (1:11:04), ενώ στην συνέχεια και μέχρι την 10η θέση τερμάτισαν οι Χρήστος Καλλίας (1:11:17), Δημήτρης Λινάρδος (1:11:34), Λάμπρος Μαλτέζος (1:11:48), Γιώργος Καλαπόδης (1:12:11) και Δήμος Μαγγίνας (1:12:14).

Ο αγώνας

Σε μεγάλο μέρος στην αρχή του αγώνα υπήρχαν δύο δίδυμα αθλητών που βρισκόντουσαν στις πρώτες θέσεις, με το ζευγάρι Τσάκαλου – Καραΐσκου να προπορεύονται των Καλλία – Πιτσώλη. Ο ρυθμός των δρομέων ήταν πολύ καλός, με τον Παναγιώτη Καραΐσκο να ανοίγει τον διασκελισμό του μετά το 10ο χιλιόμετρο και να καταφέρνει να πάρει μία μικρή διαφορά από τον δεύτερο Δημήτρη Τσάκαλο.

O Τσάκαλος προσπάθησε στη συνέχεια να διατηρήσει την επαφή του με την κορυφή, ενώ ο Χαράλαμπος Πιτσώλης ακολουθούσε στην τρίτη θέση με διαφορά λιγότερη από ένα λεπτό. Δημήτρης Τσάκαλος και Παναγιώτης Καραΐσκος μονομάχησαν στα τελευταία χιλιόμετρα του αγώνα, με τον Καραΐσκο να κάνει την ανατροπή στην… ανατροπή, να διατηρεί το προβάδισμά του και να διατηρεί τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας και να χάνει για λίγα δευτερόλεπτα το δικό του ρεκόρ διοργάνωσης από το 2022 (1:07:45).

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα πατώντας εδώ.