Runbeat Team   10:30 25-09-2023

Με επίτιμο καλεσμένο τον Πύρρο Δήμα που έδωσε την εκκίνηση του αγώνα και έκανε τις απονομές πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 24/9 ο 10ος Αγώνας Δρόμου «Τρέχω για την Κατερίνη» στην Νεοκαισάρεια Πιερίας.

Πρόκειται για έναν αγώνα-θεσμό που κάθε χρόνο συγκεντρώνει το ενδιαφέρον εκατοντάδων δρομέων της περιοχής και όχι μόνο. Έτσι, και φέτος εξελίχθηκε σε μία μεγάλη γιορτή στην οποία έλαβαν μέρος μικροί και μεγάλοι. Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Δήμος Κατερίνης – ο Οργανισμός Πολιτισμού (Ο.Π.Π.Α.Π.) και ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ», ενώ τελέστηκε υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Κίτρους, Κατερίνης & Πλαταμώνος και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Λαϊκού Μαζικού Αθλητισμού –Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ).

Η εκκίνηση δόθηκε με ιδανικές καιρικές συνθήκες και μαζική συμμετοχή στον αγώνα των 8 χιλιομέτρων καθώς από τους 2250 εγγεγραμμένους οι περισσότεροι βρέθηκαν στην εκκίνηση και τελικά τερμάτισαν οι 1347!

10ος Αγώνας Δρόμου «Τρέχω για την Κατερίνη»: Τερμάτισαν 1347, νικητής ο Γραμμένος runbeat.gr

Πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Παναγιώτης Γραμμένος με χρόνο 27:22. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Σκρέτας με 28:14 και τρίτος ήταν ο Συμεών Συμεωνίδης με 28:37.

Η Νατάσα Σπανού ήταν η πρώτη γυναίκα που διένυσε την απόσταση των 8 χιλιομέτρων τερματίζοντας παράλληλα στην 8η θέση της γενικής με χρόνο 32:05. Η Ελένη Κοζανίτη ακολούθησε με 32:58 και την πρώτη τριάδα των νικητριών συμπλήρωσε η Βαλεντίνα Τήλιου με 37:08.