Υπήρξε δράση και πέραν του 40ού ΑΜΑ: Όλα όσα έγιναν στο Thessaloniki Stage Run

Runbeat Team   12:00 14-11-2023

Στη Θεσσαλονίκη πραγματοποιήθηκε η μοναδική διοργάνωση για τρέξιμο πέραν του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας το περασμένο σαββατοκύριακο.

Για την ακρίβεια οι αγώνες του Thessaloniki Stage Run άνοιξαν την αυλαία τους το βράδυ της Παρασκευής 10/11 και ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 13/11 στο δάσος του Σέιχ Σου.

Οι μετέχοντες είχαν το δικαίωμα να αγωνιστούν και στους τρεις αγώνες, ενώ μετά το τέλος της διοργάνωσης αναδείχτηκε και ο γενικός νικητής, δηλαδή, ο δρομέας που σημείωσε την καλύτερη επίδοση με βάση τις επιδόσεις του και στους τρεις αγώνες.

Μεγάλος νικητής, λοιπόν, φέτος ήταν ο Θοδωρής Παραστατίδης, ο οποίος τερμάτισε σε 1:14:29 στον Fox Night Trail, σε 4:25:00 στον Boar Trail και σε 2:39:02 τον Stray Trail. Έτσι με σύνολο 8:18:31 είχε την καλύτερη επίδοση από όλους τους δρομείς. Ακολούθησε ο Γιώργος Μητρούδας με 8:19:21 και τρίτος ήταν ο Ευάγγελος Φτάκας με 8:44:18. Νικήτρια ήταν η Σωτηρία Γιαννέλου με 12:52:04, δεύτερη η Βασιλική Βαργιαμίδου με 13:20:03 και δεν υπήρξε άλλη γυναίκα που να τερμάτισε και στους τρεις αγώνες.

Η αυλαία άνοιξε το βράδυ της Παρασκευής με τον Fox Night Trail απόστασης 15 χιλιομέτρων. Νικητής ήταν ο Ανδρέας Τσιάρας με χρόνο 1:06:32 και ακολούθησε ο Νίκος Κιρίτσης με 1:07:35 και ο Γιώργος Τσίρος με 1:15:23.Η Βικτωρία Γεωργοπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τον τερματισμό σε 1:37:36, ενώ δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Φίφλη με 1:45:46 και τρίτη η Δώρα Γκέκα με 1:46:18.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκε ο Boar Trail απόστασης 40 χιλιομέτρων με υψομετρική 1500μ., όπου το νήμα έκοψε ο Τάσος Γκιουλεμές με χρόνο 5:09:42. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Γρηγοριάδης με 5:11:02 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Καρακεχαγιάς με 5:14:53.

Δεν υπήρξε γυναίκα μετέχουσα. Τέλος, στον αγώνα Stray Trail απόστασης 25χλμ που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 12/11, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Βαγγέλης Φραγκούλης που τερμάτισε σε 2:24:39. Δεύτερος ήταν ο Χρήστος Ζηλιασκούδης με 2:27:47 και τρίτος ο Δημήτρης Κόρακας με 2:44:38. Η Petra Lieberherr κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 3:02:45, δεύτερη ήταν η Ειρήνη Καρύδα με 3:40:12 και τρίτη η Καλλιόπη Πασσά με 4:00:36.