Tretimos Trail 2023: Πρωτιές για Στάμο και Τζιουργκάνο

Runbeat Team   21:04 28-08-2023

Λιγοστές ήταν οι συμμετοχές στον Tretimos Trail 2023, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26/08 στη Δεσκάτη Γρεβενών. Σε μία πανέμορφη διαδρομή, αλλά μία χρονική περίοδο που λίγοι επιλέγουν να αγωνιστούν. Συνολικά πραγματοποιήθηκαν τέσσερις αγώνες: ένας 17,8 χλμ., ένας 5,4 χλμ. (και ένας αντίστοιχος με δυναμικό βάδισμα) και μία μεικτή παιδική σκυταλοδρομία 800μ.

Το Tretimos Trail διοργανώνεται από τον Γ.Σ. Δεσκάτης, σε συνεργασία με τον Δήμο Δεσκάτης και την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δυτικής Μακεδονίας.

Μόλις 15 δρομείς βρέθηκαν στην εκκίνηση των 17,8 χιλιομέτρων με τον Βαλάντη Στάμο να διανύει ταχύτερα την απόσταση τερματίζοντας πρώτος σε 1:42:40. Αρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο Χρήστος Τουγιαλίδης με χρόνο 1:51:45 και τρίτος ήταν ο Ευθύμης Τζάλιας με 1:56:15.

Δύο ήταν οι γυναίκες που πήραν μέρος στον αγώνα και οι οποίες ουσιαστικά τερμάτισαν μαζί στην 10η και 11η θέση της γενικής. Η Μαίρη Κατσάνου ήταν πρώτη με χρόνο 2:12:02 και η Σοφία Κρίκου δεύτερη με 2:12:03

Στον αγώνα των 5,4 χιλιομέτρων νικητής ήταν ο Δημήτρης Τζιουργκάνος με χρόνο 24:30, δεύτερος ήταν ο Μιχάλης Ράρρας με 24:58 και τρίτος ο Άγγελος Αμπίπ με 28:38.

Νικήτρια ήταν η Ιωάννα Μπλιάγκα με 40:05, δεύτερη η Βασιλεία Δημουλά με 49:17 και τρίτη η Britanny Pearce με 1:02:10.