Skiritida Run: Πρωταγωνιστές Αλεβίζος και Ασημακοπούλου στο δάσος της Σκιρίτιδας

Runbeat Team   10:46 11-07-2023

Με τη συμμετοχή περίπου 700 δρομέων, αλλά και αρκετών επισκεπτών πραγματοποιήθηκε την περασμένη Κυριακή για 5η χρονιά το φεστιβάλ αγώνων δρόμου και συναυλιών Skiritida Run 2023 στο δάσος της Σκιρίτιδας.

Υπολογίζεται ότι περίπου 3000 άνθρωποι μετείχαν στις εκδηλώσεις που διοργάνωσε η Αρκαδική Οικολογική Φάρμα (ΑΟΦ) σε συνεργασία με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Περιφέρειας Πελοποννήσου.

Με την θερμοκρασία να μην ξεπερνά τους 26 οC, οι δρομείς αγωνίστηκαν σε ιδανικές συνθήκες την Κυριακή στον ημιμαραθώνιο, αλλά και τον αγώνα 5χλμ, ενώ περίπου 100 παιδιά πήραν θέση εκκίνησης στον αγώνα 1000μ.

Δεν έλειψαν, ωστόσο, και τα παράπονα καθώς υπήρξαν δρομείς που καθυστέρησαν να φτάσουν στον τόπο εκκίνησης με ευθύνη των διοργανωτών με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να αγωνιστούν στα 5χλμ αντί για τον ημιμαραθώνιο που αρχικά ήταν ο σκοπός τους.

Μετά τους αγώνες ακολούθησε η συναυλία των Josephine και Θοδωρή Φέρρης, αλλά και άλλου είδους προγράμματα, όπως μπαλέτο, τυμπανιστές, πολυάριθμες ορχήστρες ποπ - λαϊκού και παραδοσιακού τραγουδιού, ενώ φυσικά δεν έλειψαν και τα τοπικά εδέσματα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναγιώτης Αλεβίζος έκοψε το νήμα στον ημιμαραθώνιο τερματίζοντας σε 1:22:55, ενώ ακολούθησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου με 1:28:53 κατακτώντας παράλληλα την πρώτη θέση στις γυναίκες. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου των ανδρών ανέβηκε ο Κωνσταντίνος Φεφές με χρόνο 1:32:30 και τρίτος ήταν ο Χρήστος Χριστόπουλος με 1:35:50.

Τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Σταυρούλα Μπάκα με 1:49:41 και την 3η η Αγγελική Κουρεμένου με 1:53:48.

Στα 5χλμ το νήμα έκοψε ο Τάκης Μενεγής με χρόνο 18:05. Δεύτερος ήταν ο Αλέξανδρος Μπουτσιάνης με 18:40 και τρίτος ο Γεώργιος Παναγούλιας με 19:17. Τέταρτος ήταν ο Παναγιώτης Πανταζής με 19:40 και στην 5η θέση τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Χριστίνα Χριστοπούλου με 20:49. Δεύτερη ήταν η Κατερίνα Μπερδούση με 21:16 και τρίτη η Παναγιώτα Κίντη με 22:42.