Πρωτιά του Κανελλόπουλου στον 8ο “δρόμο Αξιών”

Runbeat Team   9:59 25-03-2024

Με νέα διαδρομή πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 24/3 ο 8ος "δρόμος Αξιών" στην εκκλησία Ζωοδόχου πηγής στο κεφαλάρι Αργολίδας.

Την ευθύνη της διοργάνωσης την είχε το 1ο Σύστημα Προσκόπων Άργους και πραγματοποιήθηκε με την τεχνική εμπειρία του Συλλόγου “Μαραθωνοδρόμοι Αργολίδας” και την στήριξη του Δήμου Άργους – Μυκηνών.

Είναι ένας συμολικός αγώνας που είναι αφιερωμένος στις 12 Πανανθρώπινες Αξίες, στην

ημέρα σκέψεως που εορτάζεται από τους απανταχού ανά την υφήλιο Προσκόπους στις 22 Φεβρουαρίου και στον μεγάλο Έλληνα μαραθωνοδρόμο και ανθρωπιστή Στέλιο Κυριακίδη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το νήμα έκοψε ο, ο οπο Ιωάννης Κανελλόπουλος ίος τερμάτισε σε 32:27. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Γεώργιος Βλάχος με χρόνο 33:12 και τρίτος ήταν ο Παύλος Τζαναβάρας με 33:36. Νικήτρια αναδείχτηκε η Τσβετελίνα Πέτροβα που ήταν επίσης όγδοη στη γενική τερματίζοντας σε 37:35, ενώ στο βάθρο των νικητριών ανέβηκαν επίσης η Μάτα Καίσαρη που τερμάτισε σε 38:48 και η Σταυρούλα Γαρωνίδου με χρόνο 46:46.