Πέμπτος ο Ζάλτος στο μίτινγκ του Μπέργκεν

Runbeat Team   9:34 23-05-2024

Η ελληνική σφυροβολία είχε την τιμητική της χθες καθώς μετά τη μεγάλη βολή του Γιάννη Κορακίδη στη συνάντηση «Γιάννης Φράγγογλου» (δες ΕΔΩ), ακολούθησε μία ακόμη εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Ζάλτο σε μίτινγκ του εξωτερικού.

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στο Μπέργκεν, όπου έγινε ένας πολύ δυνατός αγώνας σφυροβολίας. Ο Ζάλτος κατέλαβε την πέμπτη θέση στο αγώνισμα με καλύτερη βολή στα 74,55 μ., επίδοση που έγινε στη δεύτερη προσπάθεια.

Οι υπόλοιπες πέντε βολές του ήταν στα 72,30 μ., 73,54 μ., 72,93 μ., 74,49 μ., 74,18 μέτρα. Τα 74,55 μ. είναι η δεύτερη καλύτερη φετινή του επίδοση με τα 75,81 μ. που σημείωσε την περασμένη Κυριακή στα Βενιζέλεια-Χανιά.

Την πρώτη θέση στη σφυροβολία πήρε ο Παγκόσμιος πρωταθλητής της Βουδαπέστης, ο Καναδός Έιθαν Κάτζμπεργκ με 81,98 μέτρα.

Στο μίτινγκ της νορβηγικής πόλης αγωνίστηκε και η Μαρία Πούρτσα στο τριπλούν. Πήρε τελικά την τρίτη θέση με καλύτερο άλμα στα 13,14 μ. (-0,4), ενώ είχε ένα ακόμη έγκυρο άλμα στα 13,10 μ. (-2,2). Επόμενος αγώνας της θα γίνει στο Βαλκανικό πρωτάθλημα το προσεχές σαββατοκύριακο.