Παγκόσμιο πρωτάθλημα δρόμου: Sawe και Jepchirchir τις πρωτιές στον ημιμαραθώνιο

Runbeat Team   20:01 01-10-2023

Μεγάλη επιτυχία για την Κένυα στον ημιμαραθώνιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος δρόμου της Ρίγα, αφού το βάθρο τόσο στους άνδρες, όσο και στις γυναίκες γέμισε με αθλητές της!

Πιο συγκεκριμένα, στον μεγάλο αγώνα που έγινε σήμερα στην Ρίγα της Λετονίας με μερικούς από τους κορυφαίους δρομείς του κόσμου, πρώτος τερμάτισε ο Sebastian Sawe με 59:10, αφήνοντας δεύτερο τον Daniel Simiu Ebenyo με 59:14. Τρίτος τερμάτισε ο Samwel Nyamai Mailu με χρόνο 59:19, με τον αγώνα να έχει τεράστιο ενδιαφέρον.

Από τις γυναίκες, η Peres Jepchirchir ήταν εξαιρετική και πήρε τη νίκη με χρόνο 1:07:25, περνώντας μόλις για ένα δευτερόλεπτο την συμπατριώτισσά της Margaret Chelimo Kipkemboi που έκανε 1:07:26. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Catherine Reline Amanang'ole με χρόνο 1:07:34.