Οι συνήθεις ύποπτοι πρωταγωνιστές στον 12ο Γύρο Ρεθύμνου

Runbeat Team   17:06 16-05-2022

Το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνης με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Ρεθύμνης διοργάνωσαν χθες Κυριακή 15/5 τον 12ο Γύρο Ρεθύμνου. Οι δρόμοι του Ρεθύμνου γέμισαν από δρομείς όλων των ηλικιών οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα των διοργανωτών και μετείχαν στους αγώνες 10 και 5 χιλιομέτρων. Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στον αγώνα 5 χιλιομέτρων για μαθητές γυμνασίων και λυκείων, αλλά και στον αγώνα 1000μ. για παιδιά, ΑμεΑ και αθλητές Special Olympics.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, χωρίς εκπλήξεις ήταν η τριάδα των νικητών στα 10 χιλιόμετρα καθώς νικητής αναδείχτηκε ο Αντώνης Κωστάκης με 35:43, μόλις δύο δευτερόλεπτα αργότερα τερμάτισε ο Σταύρος Ζαγκάνας με 35:45 και την τριάδα έκλεισε ο Μανώλης Σηφάκης με 36:05. Όσον αφορά στις γυναίκες η Ελένη Χαζηράκη ήταν νικήτρια με χρόνο 45:28, η Ευαγγελία Βλαχάκη τερμάτισε 2η με χρόνο 47:13 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αδαμαντία Λεμοντζόγλου με 49:05.

Τα αποτελέσματα στα 10 χιλιόμετρα

Ο Χρυσοβαλάντης Τσάβαλος ήταν ο αθλητής που πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στα 5 χιλιόμετρα με χρόνο 17:17, ο Μιχάλης Φιλανδαράκης τον ακολούθησε με 17:19 και τρίτος ήταν ο Σπύρος Σηφακάκης με 18:14. Από τις γυναίκες πρώτη ήταν η Μίνα Τακμάκη με 21:33, δεύτερη η Γεωργία Φραγκιαδή με 22:18 και τρίτη η Μαρίτα Παπαβασιλείου με 22:28.

Τα αποτελέσματα στα 5 χιλιόμετρα

Στον αγώνας 5 χιλιομέτρων για μαθητές γυμνασίου και λυκείου (τα αποτελέσματα ΕΔΩ https://results.chronolog.gr/resultsv3.aspx?ev=2d1cff1832831b4660f678b5ac0ec60f&c=3&pp=a9b2 ) και ένας 1000μ. για παιδιά.