Ο Δρόμος του Επαμεινώνδα 2022: Ένας αγώνας-γιορτή για τη Θήβα (vid)

Runbeat Team   11:50 20-09-2022

O Χριστόφορος Γεωργόπουλος ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο του 14ου Δρόμου του Επαμεινώνδα που πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή 18/9 στη Θήβα.

Ο αθλητής του Γ.Σ. Αμαρουσίου διένυσε την απόσταση των 21,5χλμ σε 1 ώρα 25 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Περίπου ενάμισι λεπτό πιο πίσω τερμάτισε ο Φάνης Κατσίκας (1:26:57), ενώ στο βάθρο ανέβηκε και ο Rohi Oudiz, ο οποίος διένυσε την απόσταση σε 1:27:38.

Έκτη στη γενική και η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Λεμονιά Παναγιώτου με 1:33:39, δεύτερη ήταν η Ελένη Μπίσκα με 1:44:58 και τρίτες οι Τριάδα Μπαρώτα και Ελένη Μωραΐτη με 1:50:17 και 1:50:37 αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα

Η αυλαία της διοργάνωσης άνοιξε με τον αγώνα των 6,8 χιλιομέτρων, εκεί όπου πρώτος έκοψε το νήμα ο Νίκος Δρούτσας με 25:06, δεύτερος ήταν ο Παναγιώτης Εμμανουηλίδης με 26:03 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Γκότζης με 27:10.

Νικήτρια ήταν η Ελένη Έξαρχου που ήταν και 6η στη γενική με 30:54, ενώ 7η στη γενική και δεύτερη γυναίκα ήταν η Βάγια Τσιώλη με 31:21. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Κατερίνα Κλεφτογιάννη με 33:45.

Την ευθύνη της διοργάνωσης είχε ο Δημοτικός Οργανισμός Θήβας και ο σύλλογος δρομέων υγείας μαραθωνοδρόμων Θήβας (ΣΔΥΜ ΘΗΒΑΣ).

Ο αγώνας αποτέλεσε μία μεγάλη δρομική γιορτή για την περιοχή, ενώ το δικό τους μοναδικό τόνο έδωσαν οι Batala.