Νίκες για Μοσχονά και Χαιροπούλου στον Ainos Mountain Marathon

Runbeat Team   9:38 26-09-2023

Στο μαγικό πυργί της Κεφαλονιάς πραγματοποιήθηκε προχθές Κυριακή ο Ainos Mountain Marathon 2023 απόστασης 41 χιλιομέτρων.

Ένας αγώνας με αρκετές δυσκολίες, αλλά σ’ ένα πανέμορφο περιβάλλον και με εξαιρετική οργάνωση που άφησε ικανοποιημένους τους μετέχοντες δρομείς.

Συνολικά 27 δρομείς βρέθηκαν στην εκκίνηση του Μαραθωνίου και τελικά κατάφεραν να τερματίσουν οι 23! Πρώτος διένυσε την απόσταση ο Παναγιώτης Μοσχονάς που τερμάτισε σε 5:39:47, ενώ ακολούθησε σχεδόν ένα λεπτό αργότερα ο Νίκος Ράλλης (5:40:36) και την 3η θέση κατέκτησε ο Δημήτρης Ζιαμπάρας με 5:47:30.

Τέταρτος ήταν ο George Manastireanu με 5:57:04 και ακολούθησαν οι δυο πρώτες γυναίκες του αγώνα και συγκεκριμένα στην 5η θέση της γενικής τερμάτισε η Δήμητρα Χαιροπούλου με χρόνο 5:58:15 και στην έκτη αρκετά πιο πίσω η Παναγιώτα Δημακάκου με 6:18:19.

Δεν υπήρξε τρίτη γυναίκα μετέχουσα στον μαραθώνιο.

Πιο μαζική ήταν η συμμετοχή στα 10 χιλιόμετρα, όπου το νήμα έκοψε ο Χαράλαμπος Ρηγάτος με χρόνο 47:34. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Βαγγέλης Μαρουδής με 51:02 και τρίτος ήταν ο Γιώργος Μοσχονάς με 51:41.

Νικήτρια ήταν η Βαγγελιώ Σαμόλη που τερμάτισε σε 1:04:34, ενώ δεύτερη ήταν η Αδαμαντία Αναστασάτου με 1:11:18 και τρίτη η Μαρία Αμβροσιάτου με 1:14:24.