Navarino Challenge: Ο Παναγιωτόπουλος έκοψε πρώτος το νήμα στον Ημιμαραθώνιο

Runbeat Team   14:34 18-10-2021

Το ενδιαφέρον αρκετών δρομέων συγκέντρωσε και φέτος το Navarino Challenge, το οποίο πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο στο Κόστα Ναβαρίνο στη Μεσσηνία. Η διοργάνωση περιελάμβανε ημιμαραθώνιο, αγώνα 10 χιλιομέτρων και αγώνα 5 χιλιομέτρων. Παρά την κακοκαιρία που έπληξε όλη την Ελλάδα στο τέλος της προηγούμενης εβδομάδας, οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν κανονικά.

Στον ημιμαραθώνιο νικητής ήταν ο Παναγιώτης Παναγιωτόπουλος με χρόνο 1:23.23, ενώ στη 2η θέση ακολούθησε ο Λεωνίδας Κολόμβος με 1:26.08 και στην 3η θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Κοντόπουλος με 1:32.47.

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Rutten Eliene με χρόνο 2:06.41. Δεύτερη ήταν η Σοφία Δεφίγγου με 2:20.08 και τρίτη η Ιωάννα Καραμήτρη με 2:59.37.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων πρώτος τερμάτισε ο Αριστοτέλης Διαμαντής με χρόνο 57:46, ενώ τις δύο θέσει του βάθρου συμπλήρωσαν ο Κωνσταντίνος Κριτής με 58:55 και ο Γιώργος Κακαλίκας με 1:01.34.

Η Michelle Van Rooyen κατέκτησε την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 1:06.21. Δεύτερη ήταν η Ιουλία Δρετάκη με 1:08.20 και τρίτη η Δήμητρα Μπάρτζη με 1:10.57.

Στα 5 χιλιόμετρα, τέλος, νικητής αναδείχτηκε ο Βασίλης Ζάννης με 20:09. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Αλέξανδρος Μπουτσιάνης με 21:40 και στην 3η η Ελένη Ιακωβάκη, η οποία ήταν και πρώτη γυναίκα με χρόνο 22:24. Τρίτος άνδρας ήταν ο Ηλίας Λυμπέρης με 22:23.

Τη δεύτερη θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Μαρία Κοντογιάννη με χρόνο 27:39, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Ευγενία Τζεβελέκου με 29:13.