Μόναχο 2022: Τελικοί με συγκλονιστικά φινάλε, αλλά και άνετα φαβορί (vid)

Runbeat Team   8:59 18-08-2022

*Αποστολή Runbeat στο Μόναχο

Το ελληνικό ενδιαφέρον χθες το βράδυ ήταν στραμμένο αποκλειστικά στην Κατερίνα Στεφανίδη και στον τελικό του επί κοντώ γυναικών, όμως η παράλληλη δράση ήταν έντονη και υπήρξαν αρκετοί συγκλονιστικοί τελικοί.

Την παράσταση έκλεψε ο τελευταίος χρονικά τελικός στα 110μ. εμπ. των ανδρών. Ήταν μία φοβερή μάχη με τον νικητή να κρίνεται στο φώτο φίνις καθώς ο Asier Martinez και ο Paskal Lagarde Martinot έπεσαν μαζί στη γραμμή του τερματισμού.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε τελικά ο Ισπανός με 13.14 ενώ τον ίδιο χρόνο “έγραψε” και ο Γάλλος κατακτώντας όμως το ασημένιο μετάλλιο. Στην τρίτη θέση ήταν ο Γάλλος Just Mathey-Kwaou με 13.33.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κύπριος Μίλαν Τραϊκοβιτς έχασε την πρόκριση στον τελικό για 4 δέκατα του δευτερολέπτου τερματίζοντας τρίτος στη ημιτελική σειρά με χρόνο 13.54. Ήταν ένατος στην τελική κατάταξη.

Φοβερή κούρσα έκανε στα 400 μέτρα των γυναικών η Femke Bol, η οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης παίρνοντας μία «καθαρή» νίκη με χρόνο 49.44. Η Ολλανδή θα διεκδικήσει το νταμπλ καθώς στόχος της είναι και το χρυσό μετάλλιο στα 400 μ. με εμπόδια. Στη δεύτερη θέση ήταν η Πολωνή Natalia Kaczmarek με 49.94 και το βάθρο συμπλήρωσε η συμπατριώτισσα της Anna Kielbasinska με 50.29.

Στους άνδρες ο Βρετανός Mathew Hundson-Smith ήταν αυτός που πήρε το χρυσό μετάλλιο με 44.53. Στη δεύτερη θέση των 400 μέτρων ήταν ο Ελβετός Ricky Petrucciani με 45.03 και ακολούθησε ο Βρετανός Alex Haydock-Wilson (45.17).

Χωρίς να… κουραστεί ιδιαίτερα ο Pedro Pichardo στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο τριπλούν των ανδρών. Με άλμα στα 17.50μ. από την 2η του προσπάθεια, ο Πορτογάλος «κλείδωσε» την πρωτιά. Το βάθρο συμπλήρωσαν ο Ιταλός Andrea Dallavalle με 17.04 μ. και ο Γάλλος Jean-Marc Pontvianne με 16.94 μέτρα.

Στη σφυροβολία των γυναικών η Ρουμάνα Bianca Florentina Ghelber μπήκε δυναμικά στον αγώνα και τελικά πήρε το χρυσό μετάλλιο με καλύτερη βολή στα 72.72 μέτρα. Η Πολωνή Ewa Rozanska πήρε τη δεύτερη θέση με 72.12μ. και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ιταλίδα Sara Fantini με 71.58 μέτρα.