Μόναχο 2022: Εγκατέλειψαν Παπαμιχαήλ-Φιλτισάκου, 16η η Κουρκουτσάκη, εκτός τελικού η Χαϊτίδου

Runbeat Team   13:32 16-08-2022

*Αποστολή Runbeat στο Μόναχο

Δεν κατάφερε να τερματίσεις στον αγώνα των 35χλμ βάδην ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ. Ο Έλληνας πρωταθλητής ένιωσε ένα σφίξιμο στο δικέφαλο και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στο 30ο χιλιόμετρο.

Πρωταθλητής Ευρώπης στους άνδρες αναδείχτηκε ο Μιγκέλ Άνχελ Λόπεζ με χρόνο 2:26.49, ενώ δεύτερος ήταν ο Γερμανός Κρίστοφερ Λίνκε με 2:29.30 και τρίτος ο Ιταλός Ματέο Τζιουπόνι με 2:30.34.

Και μπορεί η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη να έκλεψε την παράσταση στα 35χλμ βάδην γυναικών κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο (δες λεπτομέρειες ΕΔΩ), όμως εξαιρετική παρουσία είχε και η Έφη Κουρκουτσάκη, η οποία τερμάτισε στην 15η θέση με χρόνο 3:01:52.

Αντίθετα η Κυριακή Φιλτισάκου έχοντας να αντιμετωπίσει ένα γυναικολογικό πρόβλημα που προέκυψε την τελευταία στιγμή δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της εγκαταλείποντας στο 25ο χιλιόμετρο.

Στα προκριματικά του μήκους γυναικών συμμετείχε η Βασιλική Χαϊτίδου, η οποία είχε καλύτερο άλμα στα 6.32μ., κατέλαβε την 14η θέση στον προκριματικό και έμεινε εκτός τελικού. Αντίθετα προκρίθηκε η Κύπρια Φιλίππα Φωτοπούλου με άλμα στα 6.54μ.