Με νέες διαδρομές και αρκετές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε το 3ο Chios KardStone Trail (vid)

Runbeat Team   10:41 02-05-2023

Με αρκετές συμμετοχές πραγματοποιήθηκε το περασμένο σαββατοκύριακο το 3ο Chios KardStone Trail, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Χίο

Μεγάλη πρόκληση αποτέλεσε ο νέος αγώνας των 41 χιλιομέτρων ο οποίος διεξήχθη την Κυριακή 30/04 με τη συμμετοχή 19 τολμηρών δρομέων.

Ο Τούρκος Ogushan Emre Singer είχε περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία μέτρα του αγώνα των 41 χιλιομέτρων κατακτώντας την πρώτη θέση σε 4:39:00. Δεύτερος ήταν ο Θωμάς Ανδρούτσος με 4:41:20, ενώαρκετά πιο πίσω τερμάτισε ο Θανάσης Μέρμηγκας με 4:51:59.

Η μοναδική γυναίκα που συμμετείχε στον αγώνα ήταν η Ανθίππη Σαραντή που τερμάτισε σε 6:49:12, ωστόσο ακυρώθηκε η συμμετοχή της.

Στα 23 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Παναγιώτης Μούσουρας με χρόνο 2:39:27, όμως η μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Μαρία Μονιωδή που τερμάτισε σε 2:52:33 κατακτώντας την 3η θέση της γενικής. Δεύτερος ήταν ο Αντώνης Βουδούρης με 2:45:02 και τρίτος άνδρας ο Ersaas Gudul με 2:55:42. Το βάθρο των νικητριών συμπλήρωσαν οι Gulsen Cerci με 2:59:01 και Άννα Γαλατούλα με 3:04:46.

Το Σάββατο πραγματοποιήθηκαν δύο ακόμη αγώνες, ένας 12 χιλιομέτρων και ένας 5 χιλιομέτρων.

Στον πρώτο, νικητής ήταν ο Αλέξιος Καπατσούλιας με 1:18:30, δεύτερος ήταν ο Μάριος Μπλαντζώνης με 1:19:30 και τρίτος ο Οδυσσέας Χατζημιχάλης με 1:20:14.

Νικήτρια ήταν η Ανθίππη Σαραντή με 1:27:55, ακολούθησε η Χαρά Θώδη με 1:31:40 και την 3η θέση κατέλαβε η Σταματία Μαθιουδή με 1:39:22.

Στα 5 χιλιόμετρα την πρώτη θέση κατέκτησε ο 18χρονος Γιώργος Κριτούλης με 22:00 που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Andy Camilleri με 22:51 και τρίτος ο Σταύρος Χριστοδούλου με 24:59. Η Μαρία Καλλιακούδα ήταν νικήτρια στις γυναίκες κατακτώντας παράλληλα την 5η θέση στη γενική με χρόνο 25:43. Δεύτερη ήταν η Έφη Γιαλούρη με 31:02 και στην 3η θέση τερμάτισε η Μαρία Γιαννιώδη με 31:25.