Μαζική και φέτος η συμμετοχή στον 7ο Αγώνα Πεδίου Άρεως “Στις Γειτονιές της Αθήνας”

Runbeat Team   10:25 15-04-2024

Με πολλές συμμετοχές και μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε χθες, για έβδομη χρονιά, ο Αγώνας Πεδίου Άρεως «Στις Γειτονιές της Αθήνας», τον οποίο διοργάνωσε ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος «ΑΘΗΝΑΙΟΙ ΔΡΟΜΕΙΣ» σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Αττικής.

Στόχος του αγώνα είναι η ανάδειξη του πάρκου «ΠΕΔΙΟΝ ΑΡΕΩΣ» και φυσικά η δυνατότητα να αθληθούν μικροί και μεγάλοι εντός της Αττικής. Περισσότεροι από 600 δρομείς πήραν μέρος στους τρεις αγώνες που πραγματοποιήθηκαν, ενώ και φέτος μεγάλη ήταν η ανταπόκριση του κόσμου στη συγκέντρωση παλιών ηλεκτρικών συσκευών για ανακύκλωση.

Νικητής στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων ήταν ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος που τερμάτισε σε 37:25. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ανδρέας Νίνης με χρόνο 38:34 και τρίτος ήταν ο Βασίλης Τσιμογιάννης με 39:54.

Η Πόπη Γαντζούδη ήταν η πρώτη γυναίκα που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 45:30 και ακολούθησαν οι Κωνσταντίνα Ανδρικοπούλου με 47:04 και Άννα Γαλατούλα με 47:14.

Στα 5χλμ την πρώτη θέση κατέκτησε ο πρόσφυγας Beriye Seymun με χρόνο 17:03, ενώ δεύτερος ήταν ο Δημήτριος Κέρος με 17:40 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Λώλης με 21:52.

Η Βασιλεία Κρητικού ήταν η πρωταγωνίστρια του αγώνα τερματίζοντας στην τέταρτη θέση της γενικής κατακτώντας παράλληλα την πρώτη θέση στις γυναίκες με χρόνο 21:52. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Μαριάννα Βλαχογιάννη με 22;31 και στην τρίτη η Σοφία Ζαχαριουδάκη με 22:38.

Πραγματοποιήθηκε επίσης αγώνας 1,3 χιλιομέτρων για παιδιά.