Λιάκος και Παρούτογλου έκοψαν το νήμα στον Pentelikon Marathon Trail Run

Runbeat Team   9:35 04-12-2023

Περισσότεροι από 450 δρομείς πήραν μέρος χθες Κυριακή 3/12 στον Pentelikon Marathon Trail Run. Οι μετέχοντες είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν την ομορφιά του Πεντελικού Όρους από την πλευρά του Δήμου Μαραθώνα αγωνιζόμενοι είτε στον αγώνα των 22,5 χιλιομέτρων είτε σε αυτόν των 8,5 χιλιομέτρων.

Στα 22,5 χιλιόμετρα κατάφεραν να τερματίσουν 210 από τους συνολικά 211 δρομείς που εκκίνησαν, ενώ το νήμα έκοψε ο Παναγιώτης Λιάκος με χρόνο 2:21:00. Ο Γιάννης Λώλος ακολούθησε στη 2η θέση μετά από σχεδόν οκτώ λεπτά (2:28:48). Τρίτος ήταν ο Ματθαίος Κοντάκος με 2:30:26. Η Παναγιώτα Δημακάκου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 2:56:32. Τη 2η θέση κατέκτησε η Κωνσταντίνα Καραγιάννη με 3:21:52 και τρίτη ήταν η Σπυριδούλα Παλάντζα με 3:27:38.

Μεγάλη ήταν η συμμετοχή και στον αγώνα των 8,5 χιλιομέτρων, όπου νικητής αναδείχτηκε ο Πρόδρομος Παρούτογλου με χρόνο 40:07. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Νίνης με 44:09 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Παναγιώτης Μεντάκης με 44:56.

Την πρώτη θέση στις γυναίκες την κατέκτησε η Ελένη Τσαντήλα με χρόνο 53:36, δεύτερη ήταν η Μαριάννα Τσιούρη με 55:47 και τρίτη η Βασιλεία Κρητικού με 57:12.