Ξεπέρασαν τις 300 οι συμμετοχές στον 18ο Ημιμαραθώνιο Ράξας

Runbeat Team   17:14 05-12-2023

Αρκετοί δρομείς από όλη την Ελλάδα τίμησαν και φέτος έναν από τους παλαιότερους ημιμαραθώνιους στην Ελλάδα, τον Ημιμαραθώνιος Ράξας που διεξήχθη για 18η φορά προχθές Κυριακή 3/12 στα Τρίκαλα.

Τον αγώνα συνδιοργάνωσαν η Επιτροπή Διοργάνωσης της κοινότητας Ράξας του Δήμου Τρικκαίων, με συνδιοργανωτές τον Δήμο Τρικκαίων και τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων, υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Περισσότεροι από 160 αθλητές και αθλήτριες τερμάτισαν στον αγώνα των 21 χιλιομέτρων, όπου νικητής ήταν ο Θανάσης Μπύρος τερματίζοντας σε 1:18:22. Δεύτερος ήταν ο Αριστείδης Γκιζλής με χρόνο 1:25:00 και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Αχιλλέας Ζαβλανός με χρόνο 1:26:34.

η Ευγενία Κοραβού έκοψε το νήμα στις γυναίκες σε 1:42:40, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν η Δήμητρα Κελεπούρη με χρόνο 1:46:04 και η Φούλα Τσαραπατσάνη με χρόνο 1:47:43.

Ανάλογη ήταν η συμμετοχή και στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων, όπου την πρώτη θέση κατέκτησε ο Νικόλαος Κλουβάτος που χρειάστηκε 34 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα για να τερματίσει. Δεύτερος ήταν ο Θωμάς Γιουβρής με χρόνο 34:36 και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Αλέξανδρος Παπαγιάννης με 35:35.

Στην τέταρτη θέση της γενικής τερμάτισε η νικήτρια του αγώνα Δήμητρα Ντάσκα που χρειάστηκε 36 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα για να περάσει τη γραμμή του τερματισμού. Δεύτερη ήταν η Σταυρούλα Παπασακελαρίου με χρόνο 43:27 και τρίτη η Στεφανία Μπάκου με 43:32.