Koumaria Trail Series: Πολλοί οι πρωταγωνιστές, ρεκόρ διαδρομής από τον Πούρικα στα 21χλμ

Runbeat Team   9:24 15-01-2024

Με τη συμμετοχή πολλών και σπουδαίων δρομέων πραγματοποιήθηκε το σαββατοκύριακο που μας πέρασε το 3ο Koumaria Trail Series στο Πετρωτό Πατρών.

Με τη βοήθεια και του καιρού όλα κύλησαν ομαλά και οι δρομείς ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Συνολικά 127 δρομείς τερμάτισαν στον μαραθώνιο, όπου το νήμα έκοψε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος που διένυσε την απόσταση των 40χλμ σε 4:20:07, ενώ ακολούθησε ο Δημήτρης Ελευθερίου με 4:28:46 και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Βασίλειος Κουτσογιάννης με 4:33:24.

Η Λεμονιά Παναγιώτου ήταν η πρώτη γυναίκα που έφτασε στον τερματισμό με το χρονόμετρο να γράφει 5:09:12, δεύτερη ήταν η Marcella Van Hemert με χρόνο 6:12:35 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Ασημίνα Ιγγλέζου που τερμάτισε σε 6:25:05.

Koumaria Trail Series: Πολλοί οι πρωταγωνιστές, ρεκόρ διαδρομής από τον Πουρίκα στα 21χλμ runbeat.gr

Ο Μανώλης Πούρικας στον πρώτο του αγώνα για φέτος ήταν ο νικητής στα 21χλμ τερματίζοντας σε 1:56:35, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής. Συνολικά πέρασαν η γραμμή του τερματισμού 135 δρομείς. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Σωτήρης Παπαποστόλου με χρόνο 2:01:30 και στην 3η ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με 2:10:23. Η Δήμητρα Τσαλοκώστα ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου των νικητριών τερματίζοντας σε 2:33:18, αρκετά πιο πίσω τερμάτισε η Παναγιώτα Δημακάκου με χρόνο 2:46:47 και τρίτη ήταν η Tijana Panic με 2:47:20.

Ο Γιώργος Δρόσος και ο Γιάννης Κανελλόπουλος έκοψαν μαζί τον νήμα στον αγώνα των 12 χιλιομέτρων, όπου συμμετείχαν 235 δρομείς. Οι δύο συναθλητές τερμάτισαν σε 1:07:33, ενώ τρίτος ήταν ο Κωνσταντίνος Βεδούρας με χρόνο 1:11:27. Τέταρτος ήταν ο Μάιος Μπλαντζώνης με 1:14:05 και πέμπτη η νικήτρια του αγώνα Παναγιώτα Τόκα που τερμάτισε σε 1:15:09. Δεύτερη ήταν η Χαρά Θώδη με 1:25:40 και τρίτη η Θεριανή Τσιάτη με 1:26:30.

Τα αποτελέσματα στα 40χλμ, τα 21χλμ και τα 12χλμ

Το Σάββατο 13/1 πραγματοποιήθηκε ο αγώνα των 5 χιλιομέτρων, όπου το νήμα έκοψε ο Γιάννης Αποστολόπουλος που τερμάτισε σε 23:44, δεύτερος ήταν ο Σωτήρης Κάτσαρης με 23:46 και τρίτος ο Γιώργος Τσαγρής με 23:53.

Νικήτρια ήταν η Μαγδαληνή Αρονιάδα με χρόνο 27:34, δεύτερη η Σταυρούλα Τζούμα με 27:42 και τρίτη η Ναταλία Τσουβάλη με 28:17.