Καλή παρουσία από Σταμούλη, Γιαννάτη και Πετρουλάκη στην Τεργέστη

Runbeat Team   11:24 16-10-2023

Τριπλή εκπροσώπηση είχε η Ελλάδα στον αγώνα 10 χιλιομέτρων που διεξήχθη στην Τεργέστη της Ιταλίας χθες Κυριακή 15/10.

Ο Νίκος Σταμούλης πραγματοποίησε την καλύτερη παρουσία, αφού ήταν 11ος με 31.51, δύο θέσεις πίσω του ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Παναγιώτης – Ορφέας Γιαννάτης με 32.53 και στην 14η θέση ήταν ο Παναγιώτης Πετρουλάκης με 33.13.

Οι Έλληνες αθλητές έκαναν έναν δυνατό αγώνα στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους τις διοργανώσεις που έχουν απομείνει μέχρι το τέλος του 2023, αλλά και την προετοιμασία τους για την επόμενη χρονιά. Οι αθλητές έτρεξαν σε μια όμορφη διαδρομή στο κέντρο της πόλης με αρκετό κόσμο να στηρίζει την προσπάθεια τους.

Η συνάντηση ήταν για αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ23 από την Γαλλία, την Ελλάδα, το Ισραήλ την Ιταλία και την Ελβετία.

Αναλυτικά αποτελέσματα από τους αγώνες

Οι Έλληνες δρομείς των μεσαίων και μεγάλων αποστάσεων έχουν μπροστά τους μια σειρά από αγωνιστικές υποχρεώσεις εντός και εκτός συνόρων ανάμεσα στις οποίες ο Μαραθώνιος της Αθήνας και οι διοργανώσεις του ανωμάλου δρόμου.