Έσπο 2023: Προκρίθηκαν στους τελικούς των 200μ. Εμμανουηλίδου και Καριοφύλλης – Εγκατέλειψε ο Ν. Σταμούλης (Vids)

Runbeat Team   15:34 16-07-2023

Πραγματοποιώντας καλές εμφανίσεις, η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου και ο Γιάννης Καριοφύλλης προκρίθηκαν στους τελικούς των 200 μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο.

Η Εμμανουηλίδου έτρεξε στην πρώτη ημιτελική σειρά και με 23.61 (-3,6) τερμάτισε στη δεύτερη θέση κρατώντας μάλιστα δυνάμεις για τον απογευματινό τελικό, εκεί όπου θα κάνει την έκτη της κούρσα στη διοργάνωση.

Η Τάλι Πρίπενς (Γερμανία) τερμάτισε σε 23.51 (-3,6) που ήταν ο καλύτερος χρόνος των ημιτελικών, μπροστά από την επίδοση της Ελληνίδας. Στον τελικό θα τρέξει και η δεύτερη των 100 μ. Μπογκλάρκα Τάκας (Ουγγαρία) που είναι και η αθλήτρια με την καλύτερη επίδοση ανάμεσα στις 8 που θα πάρουν θέση εκκίνησης. Εμμανουηλίδου και Τάκας είναι δύο αθλήτριες που έφτασαν μέχρι τον τελικό των 100 μ. και έχουν ήδη στα πόδια τους αρκετές κούρσες. Στον τελικό του αγωνίσματος (17.40) η 20χρονη θα στον έβδομο διάδρομο.

Την απευθείας πρόκριση στον τελικό των 200 μ. πήρε ο Καριοφύλλης που τερμάτισε τρίτος στη σειρά του σε 21.29 (-3,3) και πέρασε με την έκτη επίδοση. Ο αθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα κι έδειξε πως έχει δυνάμεις για να κυνηγήσει εκ νέου μια επίδοση κάτω από τα 21.00. Την καλύτερη επίδοση του ημιτελικού σημείωσε ο Ραφέλ Μπουτζού (Γαλλία) με 21.07. Οι ημιτελικοί των 200 μ. έγιναν με αντίθετο άνεμο γεγονός που επηρέασε τους αθλητές και τις αθλήτριες.

Εγκατέλειψε ο Νίκος Σταμούλης

Ο Νίκος Σταμούλης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του στον τελικό των 10.000 μέτρων. Ο αθλητής δεν ήταν στην κατάσταση που θα ήθελε κι έτσι εγκατέλειψε μετά το 60 χιλιόμετρο. Νικητής στην απόσταση ήταν ο Ρόρι Λέοναρντ (Μ. Βρετανία) με 29.08.33 και ακολούθησαν οι Φρανσέσκο Γκουέρα (Ιταλία) και Μίγκαελ Γκουέρα (Ισπανία) με 29.11.86 και 29.14.91, αντίστοιχα.