Εορταστικό κλίμα και μεγάλες συγκινήσεις στο Mylopotamos Run – Γύρος Περάματος

Runbeat Team   12:02 13-12-2021

Ο Μανώλης Σηφάκης κυριάρχησε σε ένα ακόμη δρομικό γεγονός της Κρήτης καθώς κατέκτησε την 1η θέση στον ημιμαραθώνιο του Mylopotamos Run – Γύρος Περάματος 2021 που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 12/12. Ο πολύπειρος μαραθωνοδρόμος της Μεγαλονήσου τερμάτισε σε 1:16:06 έχοντας μάλιστα μεγάλη διαφορά από το δεύτερο Χαράλαμπο Μπαλωμένο που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 1:23:24. Τρίτος ήταν ο Μανώλης Πετρογιάννης με 1:23:56.

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Ρούλα Περβολιανάκη με 1:41:02 και ακολούθησε στη 2η θέση η Γεωργία Μαλεφιτσάκη με 1:49:10 και στην 3η η Έλενα Μαρκάκη με 1:52:40.

Στον αγώνα υπήρξε πολύ μεγάλη συμμετοχή, ενώ είχε δημιουργηθεί ένα εορταστικό κλίμα με παραδοσιακή μουσική και κρητικά εδέσματα, τα οποία προσφέρθηκαν μετά τη λήξη των αγώνων.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στον αγώνα των 2,7χλμ νικητής αναδείχτηκε ο Μιχάλης Φιλανδαράκης με χρόνο 10:07. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Μιλτιάδης Καμπιτάκης με 10:27 και στο τρίτος ήταν ο Δημόκριτος Στριλιγκάς με 12:01. Η Δήμητρα Λαδιανού πέρασε πρώτη τη γραμμή του τερματισμού από τις γυναίκες με χρόνο 15:58, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε η Μαρία Φακιδάρη με 16:26 και την 3η η Αθηνά Σούφη με 16:38.

Παράλληλα με τους δύο αγώνες δρόμου πραγματοποιήθηκε και παιδικός αγώνας 1000 μέτρων για παιδιά, αλλά και το Παγκρήτιο πρωτάθλημα κρητικού βολιού που φιλοξενήθηκε στην πλατεία Δημαρχείου Περάματος.