Εντυπωσιάζουν οι αριθμοί του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης

Runbeat Team   17:32 28-08-2023

Εννέα ημέρες δράσης με πλούσιο θέαμα, μεγάλες εμφανίσεις, σασπένς, ρεκόρ, πανηγυρισμούς, κλάματα και συγκινήσεις. Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου της Βουδαπέστης ανήκει στο παρελθόν, όμως άφησε παρακαταθήκη πολλές αξιομνημόνευτες στιγμές με νέους και παλιούς πρωταθλητές.

Συνολικά 2100 αθλητές και αθλήτριες από 195 χώρες (συν την Ομάδα Αθλητών Προσφύγων) αγωνίστηκαν στην ουγγρική πρωτεύουσα δημιουργώντας ένα νέο ρεκόρ. Επίσης παρακολούθησαν τους αγώνες περισσότεροι από 400.000 θεατές από 120 χώρες, ενώ σε αγωνιστικό επίπεδο σημειώθηκαν ένα παγκόσμιο ρεκόρ, ένα παγκόσμιο ρεκόρ U20, επτά ρεκόρ πρωταθλήματος, 11 ρεκόρ περιοχής και 73 εθνικά ρεκόρ.

Η αυξημένη ανταγωνιστικότητα προσέφερε σασπένς στα περισσότερα αγωνίσματα και αξίζει να σημειωθεί ότι 13 αθλητές και αθλήτριες σε οκτώ αγωνίσματα σημείωσαν την καλύτερη επίδοσή τους στην τελευταία τους προσπάθεια βελτιώνοντας την κατάταξή τους. Πέντε εξ αυτών κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ένας ήταν και ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος.

Από εκεί οι Noah Lyles και Sha'Carri Richardson, η Κενυάτισσα Faith Kipyegon, η Ολλανδέζα  Femke Bol και οι Alvaro Martin και Maria Perez από την Ισπανία κατέκτησαν περισσότερα από ένα χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση.

Η Lyles κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ. και τα 200μ., αλλά και στα 4Χ100, ενώ η Richardson σημείωσε ρεκόρ πρωταθλήματος 10,65 για να κερδίσει τον πρώτο της παγκόσμιο τίτλο στα 100μ. και στη συνέχεια κατέκτησε την πρώτη θέση με τις ΗΠΑ στα 4x100 γυναικών.

Εντυπωσιάζουν οι αριθμοί του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης runbeat.gr

Η Kipyegon πέτυχε ένα ιστορικό διπλό καθώς έγινε η πρώτη γυναίκα που κέρδισε και τα 1500μ. και τα 5000μ. σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου.

Ο Martin (20 χλμ. και 35 χλμ. βάδην) και η Perez (20 χλμ. και 35 χλμ. βάδην) χάρισαν στην Ισπανία τέσσερα ακόμη χρυσά μετάλλια.

Η Bol ήταν εκ των σπουδαιότερων πρωταγωνιστριών στη Βουδαπέστη. Μετά την πτώση της στα προκριματικά της σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. μικτή την πρώτη μέρα των αγώνων, όχι απλά σηκώθηκε αλλά κέρδισε δύο χρυσά μετάλλια. Χθες έκανε μία επική κούρσα στα 4Χ400μ. γυναικών χαρίζοντας στη χώρα της το χρυσό μετάλλιο κυριολεκτικά στο φινάλε, ενώ ήταν νικήτρια στα 400μ. εμπ. κατακτώντας τον πρώτο παγκόσμιο τίτλο της στην απόσταση.

Η Yulimar Rojas από τη Βενεζουέλα κέρδισε τον τέταρτο παγκόσμιο τίτλο της στο τριπλούν, ενώ οι Lyles (200m), Kipyegon (1500m), JoshuaCheptegei (10.000m), Grant Holloway (110m εμπόδια) και Karsten Warholm (400m εμπόδια) έχουν κερδίσει από τρεις τίτλους.

Τα στατιστικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης:

1 παγκόσμιο ρεκόρ (Ηνωμένες Πολιτείες στη μικτή σκυταλοδρομία 4x400μ. - 3:08.80)

1 παγκόσμιο ρεκόρ U20 (Roshawn CLARKE, Τζαμάικα, στα 400 μέτρα με εμπόδια - 47.34)

7 ρεκόρ πρωταθλήματος (Ryan CROUSER, ΗΠΑ, στη σφαιροβολία - 23,51, Daniel STAHL, Σουηδία, στη δισκοβολία - 71,46, Ηνωμένες Πολιτείες στη μικτή σκυταλοδρομία 4x400μ. - 3:08,80, Sha'Carri RICHARDSON, ΗΠΑ, στα 100μ. 10.65· Shericka JACKSON, Τζαμάικα, στα 200μ. - 21.41· María PEREZ, Ισπανία, στον αγώνα βάδην 35χλμ - 2:38:40· Ηνωμένες Πολιτείες στη σκυταλοδρομία 4x100μ. - 41.03)

11 ρεκόρ περιοχής:

Αφρική: Ακτή Ελεφαντοστού στη σκυταλοδρομία 4x100μ - 41.90

Ασία: Ernest John OBIENA, Φιλιππίνες, στο άλμα επί κοντώ - 6.00; Η Ινδία στη σκυταλοδρομία 4x400μ - 2:59.05; Kemi ADEKOYA, Μπαχρέιν, στα 400 μέτρα με εμπόδια - 53.56, 53.39 & 53.09

Ευρώπη: Matthew HUDSON-SMITH, Μ. Βρετανία, στα 400m - 44.26

NACAC: Ηνωμένες Πολιτείες στη μικτή σκυταλοδρομία 4x400m - 3:08.80

Ωκεανία: Jemima MONTAG, Αυστραλία, στον αγώνα πεζοπορίας 20 χλμ - 1:27:16

Νότια Αμερική: Brian Daniel PINTADO, Εκουαδόρ, στον αγώνα βάδην 35km - 2:24:34; Flor Denis RUIZ HURTADO, Κολομβία, στο ακόντιο - 65.47

Άλλες πρωτιές

Ο Neeraj Chopra κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ινδίας, στο ακόντιο ανδρών. Ο Hugues Fabrice Zango κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Μπουρκίνα Φάσο, στο τριπλούν ανδρών. Και η Ivana Vuleta κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της Σερβίας, στο άλμα εις μήκος γυναικών.

Ο Letsile Tebogo της Μποτσουάνας (χάλκινο) έγινε ο πρώτος Αφρικανός που κέρδισε μετάλλιο στα 100μ.

Η Haruka Kitaguchi έγινε η πρώτη Ιάπωνα αθλήτρια που κέρδισε το ακόντιο γυναικών και έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της ενώπιον του κοινού της στο Τόκιο το 2025.

Ο Καναδάς κέρδισε και τους δύο τίτλους στη σφυροβολία και τέσσερα χρυσά μετάλλια συνολικά, για πρώτη φορά.

Το ασημένιο του Ernest Obiena στο άλμα επί κοντώ ανδρών είναι το καλύτερο αποτέλεσμα για τις Φιλιππίνες στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Πρώτα μετάλλια για το Πακιστάν (ασημένιο του Arshad Nadeem στο ακόντιο ανδρών) και τις Βρετανικές Παρθένες Νήσους (ασημένιο του Kyron McMaster στα 400 μέτρα με εμπόδια ανδρών).

Μοιράστηκαν για πρώτη φορά το χρυσό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου - η Katie Moon (ΗΠΑ) και η Nina Kennedy (AUS) στο άθλημα επί κοντώ γυναικών (επίσης μοιράστηκαν το χάλκινο μετάλλιο στο άθλημα επί κοντώ ανδρών οι Chris Nilsen (ΗΠΑ) και Kurtis Marschall (AUS)).